Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Běžný účet a přechod k jiné bance

Jste nespokojení se svou dlouholetou bankou a už delší dobu uvažujete o změně. Přesto vyčkáváte a hledáte odvahu. Nikdo se nechce pouštět do komplikovaných administrativních hrátek. Změna banky je ale kupodivu snadná. Stačí si založit nový běžný účet a novou banku požádat o převod vašeho účtu.

Změna a převod účtu k jiné bance je až neuvěřitelně snadný. Jakmile si vyberete banku a založíte si u ní běžný účet, požádáte ji o převod. Banka zajistí převod peněz, veškerých plateb a příkazů a postará se i o zrušení původního účtu. Na datum, kdy dojde k převodu a původní účet přestane existovat, vás včas upozorní. 

Převod účtu do 15 dní

Opravdu se nejedná o žádné sci-fi, ale o realitu. Snadný převod účtu zajišťuje tzv. Kodex mobility. Díky němu nesmí banky převod účtu nijak komplikovat či prodlužovat. Účet musí být převeden nejpozději do 15 dní. Jedinou výjimkou jsou případy, kdy máte u banky sjednanou hypotéku. V takovém případě nelze běžný účet převést, protože splácení hypotéky je vázáno na daný účet. 

Proces převodu účtu je snadný. Úplně nejjednodušší je vybrat si a založit běžný účet online. Poté si vytisknete a vyplnít formulář Žádost o změnu platebního účtu. Vyplněný a podepsaný jej odnesete na pobočky nové banky, kde s vámi bankéř domluví podrobnosti přechodu tak, aby vám nezpůsobil žádné potíže. Formulář lze samozřejmě vyplnit na místě společně s bankéřem, pokud nechcete udělat žádnou chybičku nebo na něco zapomenout.

Jsou-li všechny požadavky a podmínky splněny, tak se nová banka postará o kompletní převod vašeho starého účtu. Váš nový účet bude obsahovat stejné trvalé příkazy, SIPO i další nastavení. Pokud to bude jenom trochu možné, přidělí vám i stejné číslo bankovního účtu. Odlišný bude pouze kód banky.

Nezapomeňte ohlásit změnu účtu

Jsou ale úkony, která za vás nová banka udělat nemůže. I přesto, že obdržíte stejné číslo účtu, odlišná bude jeho část za lomítkem – kód banky. Nové číslo účtu byste tedy měli nahlásit všude, kde je to nutné. Nejčastěji se jedná o zaměstnavatele, který vám na účet posílá pravidelný plat. Podnikatele by měli změnu na hlásit na všech příslušných úřadech (finanční úřad, živnostenský úřad, zdravotní pojišťovna a další). 

Nikdo vás ale nenutí mít jeden účet. Je pouze na vás kolik běžných účet máte a na co je potřebujete. U OSVČ je běžné, že mají osobní účet a podnikatelský účet zvlášť. Některé páry mají své vlastní účty a jeden společný účet, ze kterého hradí společné výdaje. Je to vcelku rozumné řešení rodinných financí, dokud oba v páru na účet posílají smluvenou částku.