Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Běžný účet pro děti

Pro dospělou osobu je běžný bankovní účet nezbytností. Horší je to s nabídkou běžných účtů pro malé děti ve věku do 15 let. Pro některé rodiče je to příliš brzy, jiní se snaží své potomky vychovávat a učit dobré finanční gramotnosti již v raném věku.

Věk, kdy je vhodné dítěti založit běžný účet, ponechme na úvaze rodičů. My se podíváme, zde je vůbec možné založit účet osobě, které ještě nebylo ani 15 let. Účty pro studenty od věku 15 let už jsou totiž běžné. Dítě v tomto věku již zvládá ovládat internetové bankovnictví a starat se o své finance, ať už se jedná kapesné od rodičů nebo vydělané peníze z brigád při škole.

Běžné účty pro děti do 15 let

Zdaleka ne každá banka působící na českém trhu nabízí běžný účet pro děti. Mezi takové banky patří například Komerční banka, ČSOB, Česká spořitelna, Moneta Money Bank či UniCredit Bank. Každá banka má rozdílné podmínky, které je vhodné znát předtím, než překročíte práh její pobočky. 

Hodně záleží na tom, kolik dítěti je. Některé banky nabízí účty pro děti už od narození, jiné od 8 let. Ne vždy je ale k běžnému účtu pro děti poskytována platební karta. Chcete-li pro dítě získat plnohodnotný běžný účet, zjistěte, co která banka nabízí konkrétně. Pokud však sháníte spíše spořící produkt, podívejte se raději na nabídku spořicích účtů pro děti, termínovaných vkladů nebo stavebních spoření.

Běžný účet pro děti – nástroj, jak dítě naučit hospodařit

Většina rodičů, které dítěti založí běžný účet, jej vnímá jako velice užitečný nástroj. Jeho prostřednictvím chtějí svou ratolest naučit dobrému hospodaření s penězi co nejdříve. Pro tento účel je nezbytné, aby k běžnému účtu byla přidělena platební karta. 

Samozřejmě je vhodné přihlížet k věku, kdy už dítě začíná pomalu chápat hodnotu peněz a uvědomuje si, že peníze nerostou na stromě. Vhodný je podle odborníků věk od deseti let. Co vše by takový dětský bankovní účet měl splňovat?

Platební karta – bez platební karty nelze účet plně využívat, karta by měla nejen umožňovat výběr, ale i bezkontaktní platby a platby na internetu

Nastavování limitů – omezí maximální výši výběru z bankomatu, platby karty či online, slouží k ohlídání plateb dětí 

Internetové bankovnictví – mělo by být jednoduché a přehledné, aby se v něm snadno zorientovalo i dítě

Roli při výběru bankovního účtu pro děti hrají také poplatky za vedení běžného účtu i provedené finanční transakce. Vybírejte proto takové, které vás v nejlepším případě nebudou stát ani korunu. Nemějte obavy, existují. 

Nabídka běžných účtů pro děti:

  • Česká spořitelna – Účet pro děti – do 20 let
  • Komerční banka – MůjÚčet Junior
  • MONETA Money Bank – Dětský účet Genius
  • mBank – mKonto pro děti
  • UniCredit Bank – Dětské konto
  • ČSOB – Plus Konto pro mladé lidi