Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Běžný účet – jak vybrat

Mít vlastní běžný účet je bráno jako samozřejmost. Jedná se o skvělý nástroj určený pro správu osobních financí. S běžným účtem máte peníze neustále k dispozici, aniž byste při sobě museli mít hotovost. Výhodou je i snadné ovládání pomocí mobilního a internetového bankovnictví. Víte ale, jak si vybrat nejlepší běžný účet?

Jak si vybrat banku

První krokem je výběr správné banky. Než se pro nějakou rozhodnete, nejprve si odpovězte na následující čtyři otázky:

  • Jste nadšeným uživatelem mobilního a internetového bankovnictví?
  • Dáváte přednost osobní návštěvě bankovní pobočky před internetovými bankovnictvím?
  • Řešíte vše přímo v bance a internetové bankovnictví používáte pouze ve výjimečných případech?

V případě kladné odpovědi na první otázku se nebojte oslovit některou z moderních bank, které upřednostňují on-line komunikaci a mají minimum kamenných poboček. Pokud však máte rádi osobní jednání, obraťte se raději na některou z tradičních bank, které mají pobočku v každém českém městě i městečku. S tím souvisí i síť bankomatů. Obvykle bývá levnější vybírat peníze z bankomatů své banky oproti konkurenci, která si účtuje poplatek.

Bankovní účty a poplatky

Další věc, která by vás měl zajímat hodně, je poplatková politika banky. V minulosti si banky účtovali poplatek téměř za každou transakci – převod peněz, jednorázový i trvalý příkaz, výběr z bankomatu i vedení běžného účtu. To se zákazníkům líbilo stále méně, a tak banky začaly od poplatků pomalu ustupovat. Také proto je daleko horší zorientovat se v tom, jaké poplatky si banky účtují. Nebojte se zeptat.

Moderní banky si neúčtují žádné poplatky za vedení účtu ani za jednotlivé transakce. Jiné banky si účtují různě vysoký měsíční poplatek a klientovi nabízí různé služby. Někdy se může výše poplatku či  poplatků odvíjet od způsobu využívání běžného účtu. Čím více transakcí klient provádí, tím méně platí, případně má kompletní účet zadarmo.