Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Běžné účty 2018

Prostřednictvím běžného účtu lze daleko lépe spravovat osobní finance, platit pravidelné platby, odesílat či přijímat peníze a mnoho dalších funkcí. Nabídka osobních účtů je díky vysoké konkurenci vysoká a už dávno není problém získat běžný účet bez poplatků a s dalším službami navíc. Jednu novinku, která nás čeká od 1. ledna 2018 bychom tu však měli.

Na podzim 6. října to budou dva roky, co v platnost vstoupil kontroverzní zákon o centrální evidenci účtů. Zákon o centrální evidenci se přitom připravoval již od jara 2014. Samotná evidence centrálních účtu však začne platit až 1. ledna 2018. Důvodem pro zavedení evidence je zjednodušení postupu při zjišťování, u které banky má ověřovaná osoba vedený běžný účet.

Zákon o centrální evidenci účtů – k čemu bude sloužit?

Centrální evidence bankovních účtů bude zahrnovat všechny běžné účty vedené bankami se sídlem v ČR, zahraničními bankami i spořitelními a úvěrovými družstvy. Spravovat ji a provozovat bude Česká národní banky. 

Hlavním smyslem centrální evidence je pomoc například při odhalování trestných činů, stíhání pachatelů trestných činů a chránit významné hospodářské a finanční zájmy i bezpečnosti České republiky i Evropské unie.

Jaké informace bude v centrální evidenci účtů vedeny?

  • název a označení úvěrové instituce
  • datum zřízení účtu
  • číslo účtu
  • identifikační údaje klienta (jméno a příjmení/název firmy, datum narození, rodné číslo/IČO, trvalé bydliště/sídlo)
  • datum vzniku a zániku oprávnění klienta k manipulaci peněz na svém účtu
  • datum zrušení/zániku účtu

V centrální evidenci nebudou k dispozici informace týkající se aktuálních stavů peněz na účtu či pohybech na účtech.

Kdo bude mít právo nahlížet do centrální evidence účtu?

V žádném případě nebude centrální evidence přístupná k nahlédnutí komukoliv, kdo o to požádá. Toto právo budou mít pouze jmenované orgány státní správy, jako jsou soudy, státní zastupitelství, orgány Finanční správy a Celní správy, Bezpečnostní informační služba (BIS) a Vojenské zpravodajství. Formální podobu žádosti připraví a vydá Česká národní banka.

Systém centrální evidence účtů nemá být napojený na jiné informační kanály, tudíž by nemělo hrozit případně zneužití osobních údajů.