Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Bleskové mezibankovní převody se pomalu a jistě stávají realitou

Pokud vám vadilo, že převody peněz mezi bankami trvají jeden až dva dny a ještě jenom v pracovní dny, můžete začít slavit. Jistě už nějaký ten pátek lze poslat rychlou platbu, ale jak už to bývá, za nadstandardní služby se platí. Změna už je za rohem a banky jedna po druhé začínají podporovat okamžité a bezplatné převody.

V oblasti bankovních služeb se rok 2019 zapíše mezi ty revoluční. Blíží se doba, kdy v jeden den odešlete peníze na účet jiné banky a ještě týž den dorazí na tento účet peníze bez velkého prodlení dorazí. Platit to bude samozřejmě oběma směry, stejně rychle dorazí peníze na váš účet. První bankou, která okamžité převody mezi různými bankami začala podporovat už na začátku letošního roku, byla bez velkého překvapení Air Bank.

„Víme, že rychlost platby je pro klienty velmi důležitá. Už od našeho startu jim proto umožňujeme posílat okamžité platby mezi účty vedenými u Air Bank,“ hlásil už na začátku roku Tomáš Veselý z Air Bank.

Podle aktuálně platného zákona je banka povinna zajistit převod nejpozději do druhého dne od vložení příkazu (tzv. pravidlo D+1). V případě okamžité platby k připsání peněz dochází ve stejný den a to v řádu několika sekund až minut po zadání platebního příkazu. Aby to bylo možné, musí okamžitý mezibankovní převod podporovat obě zúčastněné banky.

Okamžité převody aktuálně podporuje pět bank

První krok je vždy nejdůležitější. Jakmile jedna banka spustí lavinu přinášející nějakou významnou službu či změnu, následují ji téměř okamžitě další banky. Důvod je jasný, žádná z bank nemůže zůstat z dlouhodobého hlediska pozadu, nabízet zastaralé služby a přicházet tak o klienty. Otázkou tedy je, která z nich onen první krok udělá. V tomto konkrétním případě odvaha nechyběla Air Bank. 

Téměř ve stejném termínu stejný krok učinila nejstarší a největší česká banka Česká spořitelna. Mezi těmito dvěmi bankami tedy šlo okamžitě převádět peníze. Na jaře se ke dvojici průkopníku přidala banka Creditas. V říjnu letošního roku pak okamžité převody mezi bankami začaly podporovat také Komerční banka a Raiffeisenbank. Do konce roku podporu slibují další banky a to Moneta Money Bank a ČSOB. Od nového roku by tak okamžité převody mohlo využívat více než 12 milionů lidí.

Rychlé mezibankovní převody fungují nonstop

Mezibankovní převody nejsou omezeny pracovní doboou ani pracovními dny, fungují nonstop, tedy v průběhu celého dne i noci bez ohledu na to, zda tak učiníte v běžný pracovní den, o víkendu či státním svátku. U všech výše uvedených bank tedy můžete poslat peníze klidně v sobotu večer a peníze na požadovaný účet dorazí ještě během sobotní noci. 

Tato služba je skvělá zejména proto, že už se nemusíte bát, že peníze dorazí o několik dní pozdě, když například zapomenete uhradit nějakou urgentní platbu (např. nedoplatek za elektřinu, účet za mobilní telefon apod.). Nezapomeňte se ale ujasnit, že zrovna vaše banka tyto okamžité převody opravdu podporuje a to ideálně bezplatně.

Okamžité převody zdarma i za poplatek

U některých bank je totiž okamžitý převod možný, ale není zdarma. Banky tuto službu mohou považovat za nadstandardní, a tudíž si za její provedení mohou naúčtovat ne zrovna malý poplatek. Většinou to poznáte podle toho, že je nutné zadat požadavek na okamžité odeslání peněz. To samozřejmě už není tak výhodné. Platí také, že okamžité převody se zatím týkají pouze jednorázových nikoliv trvalých příkazů.

U bank, které okamžité mezibankovní převody už podporují, se poplatky pohybují od 0 Kč. Většinou záleží na typu běžného účtu. Například u Air Bank je bleskový převod zdarma u Velkého tarifu, u Malého tarifu však stojí pouze 1 Kč. Česká spořitelna si původně účtovala 125 Kč, dnes stojí 7 Kč nebo je zdarma opět dle typu účtu.

Komerční banka spustila okamžité převody zatím v pilotním režimu a a bez omezení je nabízí zaměstnancům banky a využívat jej mohou příjemci plateb. Komerční banka u příjemce rozpozná, zda jeho banka podporuje okamžité platby a pokud ano, nabídne odesílateli možnost volby.