Běžný účet bez poplatků
Bývaly doby, kdy si banka účtovala poplatek i za nádech bankéře. Klienti bank platili nemalé poplatky za vedení a správu účtu, za odchozí i příchozí platby i další platební a transakce. To se naštěstí změnilo. Klientům se poplatky přestaly líbit a banky byly přinuceny radikálně změnit finanční politiku vůči nim. Většina poplatků je nyní minulostí, přesto je nutné brát reklamy na běžné účty zdarma s rezervou.
Běžný účet bez poplatku nebo běžný účet zdarma je možné najít v nabídce čtrnácti českých bank. Jenomže není účet jako účet, a pokud opravdu chcete účet zdarma, musíte splnit řadu podmínek. Nebo je účet zdarma, ale zpoplatněné jsou veškeré transakce, takže výsledek je prašť jako uhoď, jak se říká.
Běžný účet zadarmo není zadarmo
Pokud se rozhodnete získat běžný účet bez poplatků, čeká vás dlouhá cesta. Můžete si sjednat účet zdarma například u Air Bank (Malý tarif), Banka Creditas (Běžný účet), Česká spořitelna (Základní účet), Equa bank (Běžný účet), Fio banka (Fio osobní účet) či Sberbank (Fér konto MINI). Za tyto účty klienti neplatí ani korunu.
Slovo zdarma se však často týká pouze vedení běžného účtu. Zpoplatněny bývají ostatní služby – internetové bankovnictví, platební karta, platební transakce, výběry z bankomatu apod. Někdy je vedení účtu zdarma podmíněno splněním podmínek.
Mezi tyto podmínky patří například:
- každý měsíc musí na účet přijít stanovená minimální částka (např. 7 000 Kč u České spořitelny, 10 000 Kč u Era, 15 000 Kč u ČSOB)
- minimální měsíční obrat (např. 15 000 Kč u Sberbank)
- počet plateb provedených platební kartou
Pokud klient podmínky nesplní, banka si naúčtuje poplatek. Ten se pohybuje od nějakých 50 Kč u České spořitelny až po 199 Kč měsíčně u UniCredit Bank.
Osobní přístup to jistí
Při osobním jednání s bankéřem se můžete domoci úplně jiných podmínek. Běžný účet zdarma můžete získat, pokud vás doporučí dlouhodobý klient vybrané banky. Někdy je lepší poptat se ve svém okolí a zjistit si, jaký běžný účet vám může banka nabídnou a za jakých podmínek.