Okamžitý převod mezi běžnými účty
Okamžitý převod znamená, že mezibankovní převod mezi běžnými účty dvou cizích bank se odehraje v rámci několika sekund až minut téhož dne. Aktuálně jsou banky povinné zajistit převod peněz nejpozději do druhého dne ode dne zadání příkazu. Některé banky podpořily okamžité převody už v roce 2019.
Průkopníkem okamžitých převodů je Air Bank
První bankou, která se rozhodla podpořit bleskové převody byla Air Bank v únoru 2019 a téměř okamžitě ji následovala Česká spořitelna. Mezi těmito dvěma bankami tedy lze převádět peníze v rámci jednoho dne už od začátku roku 2019. V dubnu 2019 se k Air Bank a České spořitelně přidala další banka Creditas.
Hlavní výhodou okamžitých mezibankovních převodů je fakt, že neberou ohled na pracovní dobu ani pracovní dny. Okamžitý převod tak lze provést kdykoliv v průběhu týdne. Peníze jsou převedeny okamžitě během pracovních dní, o víkendu i státní svátky v kteroukoliv denní i noční dobu.
Okamžitý převod mají v roce 2020 podpořit další banky
Podporu okamžitým mezibankovním převodům na podzim 2019 vyjádřila také Komerční banka a Raiffeisebank. V případě Komerční banky šlo zpočátku o testování pilotního provozu. Na konci roku se k bankám podporující okamžité převody mezi bankami přidaly také banky ČSOB a Moneta Money Bank. Očekává se, že v roce 2020 budou následovat také další banky.
Poplatky za okamžitý převod
Okamžitý mezibankovní převod některé banky považují za nadstandardní služby a může s ní tedy souviset poplatek. U výše zmíněných bank se většinou jedná o korunové částky a závisí na typu užívaného běžného účtu. Například Air Bank si v případě Velkého tarifu účtuje nulový poplatek a u Malého tarifu pouze 1 korunu. Česká spořitelna z původního poplatku 125 korun přešla na částku 0 korun nebo 7 korun dle typu běžného účtu. Předpokládá, že podobně to bude vypadat u dalších bank.