Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

6 faktů, které byste měli vědět o kreditní kartě ještě před jejím sjednáním

O kreditních kartách koluje mnoho mýtů a polopravd. I přestože finanční gramotnost Čechů roste, stále se najdou tací, kteří si kreditní kartu pletou s tou debetní. A přitom rozdíl mezi oběma je zásadní. Co možná nevíte o kreditkách a měli byste vědět?

1. Kreditka není debetka! 

Debetní karta je platebním nástrojem k běžnému účtu. Můžete s ní platit v obchodech, na internetu a vybírat peníze z bankomatu. Veškeré transakce, které s kartou provedete, se týkají vašich peněz na vašem účtu.

Kreditní karta je vydávána bez ohledu na to, zda máte či nemáte bankovní účet. Kreditkou taktéž můžete platit a vybírat s ní peníze z bankomatu, tentokrát ale utrácíte peníze banky, které musíte vrátit.

2. Kreditní karta je půjčkou

Jak už z rozdílu mezi kreditkou a debetkou vyplývá, kreditní karta je půjčkou, a to obvykle úročenou zhruba 18 až 22% sazbou. Avšak nejedná se o obyčejnou půjčku. Od klasických spotřebitelských úvěrů se liší tím, že nabízí bezúročné období.

Pokud utracené peníze z kreditní karty zaplatíte do konce bezúročného období, které obvykle trvá 40 až 55 dní, nezaplatíte za půjčené peníze žádné úroky. Naúčtovány vám budou pouze poplatky za vedení.

3. Kreditní karta buduje úvěrovou historii

Pozor, kreditka vám může pokazit pozitivní bankovní historii. Jako negativum je brána i jen jedna pozdní splátka. Navíc se kreditní karta stejně jako jakýkoliv jiný typ půjčky započítává do celkového objemu dluhu, který rozhoduje o bonitě klienta. Především při sjednání hypotéky byste tak mohli mít kvůli kreditce velký problém.

4. Vybírat hotovost s kreditkou se nevyplatí

S kreditkou lze vybrat hotovost z bankomatu, ale za výběr se plácnete přes kapsu. Zaplatíte jak vysoký poplatek za výběr, tak i úroky. Bezúročné období se totiž na výběr v hotovosti nevztahuje. Pro výběr peněz tak raději sáhněte po debetní kartě, se kterou máte výběry obvykle zdarma.

5. Jaké jsou benefity kreditní karty?

Kromě bezúročného období představují velkou výhodu kreditky i nabízené bonusy, slevy a další benefity. Při placení kartou lze získat cashback ze svých nákupů a využít řady slev u vybraných partnerů. Například s kreditní kartou Diners Club si navíc usnadníte cestování. Získáte cestovní pojištění, možnost navštěvovat letištní salonky a využívat rychlé odbavovací pruhy.

6. Alternativou kreditní karty je kontokorent

Říkáte si, že kreditka není nic pro vás? Hlídat si bezúročné období, pamatovat, že výběry z bankomatu jsou pasé. Pokud vám pravidla kreditní karty přijdou až moc přísná, vsaďte na alternativu, a tou je kontokorent.

Díky němu můžete přečerpat váš běžný účet do mínusu. Stejně jako kreditní kartu i kontokorent máte stále k dispozici. Jedná se totiž o revolvingovou půjčku. Zapotřebí je jen jednou za půl roku či za rok účet dorovnat do nuly.