Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Kreditní karta – ztráta a odcizení

Platební karty, debetní i kreditní, používáme den co den. Jejich prostřednictvím platíme online, v obchodech a v případě nutnosti vybíráme hotovost. Stále více lidí přitom používá kreditní kartu častěji než hotovost. Víte, jak se zachovat, když o kartu neplánovaně přijdete?

Ztráta nebo krádež kreditní karty může mít vážné důsledky. Banky sice své klienty chrání, jak nejlépe dovedou, rychlý zloděj však může původního vlastníka okrást alespoň o pár set až tisíc korun, je-li dostatečně rychlý. Bez zadání PIN kódu lze totiž platit až do celkové částky 500 Kč.

Nejlepší je o kreditní kartu nepřijít

Úplně nejlepší je podobným situacím se vyhnout. Kreditní karty si proto ukládejte na stejné místo do peněženky a nenoste je po kapsách, odkud je snadno vytratíte. Po každé platbě se ujistěte, že jste kreditní kartu uklidili a máte ji v peněžence. Nikde ji neodkládejte a nepůjčujte ji cizím lidem.

Kabelku, batoh či tašku mějte vždy uzavřenou. Otevřená taška je pro zloděje jako červená pro býka v aréně. Jezdíte-li MHD, mějte tašku na očích a neusnadňujte zlodějům jejich “práci”. Pokud si totiž myslíte, že poznáte, když se vám někdo bude hrabat ve vašich věcech, tak se hodně mýlíte.

Kreditní karta je definitivně pryč

V momentě, kdy zjistíte ztrátu karty, se ujistěte, že opravdu nikde není. Prohledejte kabelku, tašku, bundu i kapsy u kalhot. Pokud vám zmizí celá kabelka, není co řešit. Prvním krokem je okamžitá blokace karty, abyste zamezili případným škodám. Učinit tak můžete telefonicky, některé banky tuto možnost nabízí online přes internetové bankovnictví. Od tohoto momentu již není možné kartu použít. A to ani tehdy, pokud byste ji přece jen našli.

V případě krádeže kreditní karty navštivte nejbližší pobočku policie ČR a krádež co nejdříve nahlaste. Protokol poté předejte své bance a za vystavení nové karty nebudete platit ani korunu. V případě ztráty si většina bank účtuje menší poplatek za vystavení nové kreditní karty. Banka vám na vaši žádost vystaví kartu novou a to během několika pracovních dní.