Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Bezkontaktní kreditní karty

Bezkontaktní technologie je čím dál rozšířenější a nové kreditní i debetní karty jsou často vydávány automaticky jako bezkontaktní. Jak to funguje?

Bezkontaktní kartu poznáte tak, že má na sobě logo podobné těmto příkladům:

Jak funguje bezkontaktní karta

Abyste mohli zaplatit kreditní kartou bezkontaktně, musí mít obchodník terminál, který bezkontaktní platby umí. Ve velkých obchodech to většinou už dnes není problém. U menších obchodníků ale můžete narazit na starší typ terminálu, který bezkontaktní platbu neumí. Neznamená to ale, že nezaplatíte. Bezkontaktní karta umí fungovat i klasicky kontaktně, takže s platbou na starém terminálu není žádný problém.

Pokud máte bezkontaktní kartu a obchodník bezkontaktní terminál, nic nebrání platbě. Ta probíhá jednoduše tak, že kartu do terminálu nezasunujete, ale jen ji přiložíte k display terminálu. Obvykle na 1až 2 vteřiny. Terminál dá pípnutím najevo, že platba proběhla a to je vše. Pokud jde o částku do 500 Kč, tak PIN nezadáváte.

Limity pro bezkontaktní platby bez PINu

Do částky 500 Kč nemusíte při bezkontaktní platbě zadávat PIN. Pokud částka 500 Kč přesahuje, vyzve vás terminál k zadání PINu. 

O PIN vás terminál požádá i po překročení limitu bezkontaktních plateb bez PINu za den. Toto číslo má každá banka jiné. Může to být například po pěti platbách bez PINu.

Navíc můžete být požádáni o PIN zcela náhodně, klidně i při první platbě do 500 Kč v daném dni.

Náhodné vyžadování PINu a vyžadování PINu po určitém počtu transakcí chrání kartu před zneužitím v případě její ztráty či odcizení.

Porovnejte si kreditky a vyberte tu správnou