Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Co je kreditní karta

Kreditní karta není debetní karta, i když se pro obě používá označení kreditka. Zatímco debetní karta ujednodušuje používání vlastních peněz, kreditní karta je de facto úvěr od banky. Kreditní karta se může vyplatit, záleží na jejím používání.

Kreditní karta je velmi lákavý produkt. Nabízí finanční rezervu vytvořenou z peněz, které nejsou vaše. Můžete je používat, jak a kdy se vám zachce. Můžete jimi platit, co chcete. To vše až do výše úvěrového limitu, který vám banka poskytne. Většinou se jedná o násobek částky (příjmu), který vám každý měsíc přichází na běžný účet.

Kreditní karta a její výhody

Pokud kreditku používáte správně, může vám přinést řadu výhod. V první řadě máte po ruce vedlejší zdroj financí. Pokud tedy zrovna nemáte dostatek vlastních finančních prostředku, stačí použít kreditní kartu. Můžete s ní platit u obchodníků, na internetu i vybírat z bankomatu. V tomto směru funguje stejně jako debetní karta.

Za používání karty si banky samozřejmě účtují úrok. Je to logické, zadarmo přece ani kuře nehrabe. Banky už ale delší dobu nabízí bezúročné období dlouhé až 55 dní. Pokud v této lhůtě vyčerpanou částku splatíte, banka si žádný úrok nenaúčtuje. To zní docela výhodně, že?

Kreditní karta a její nevýhody

Pokud ale vyčerpanou částku v bezúročném období nesplatíte, můžete se těšit na nemalý úrok. Navíc si banky často účtují také další poplatky – např. za vedení kreditní karty, za změnu úvěrového limitu či za vedení úvěrového účtu. Než si jakoukoliv kreditní kartu sjednáte, vždy si zjistěte podmínky.

Absolutně nevýhodné je vybírat z bankomatu. Zde si poskytovatelé kreditních karet účtují desítky, někdy až stovky korun. Kreditní karty proto používejte pouze při bezhotovostních transakcí a hotovost vybírejte pouze ve velké nouzi. Je opravdu zbytečné při výběru 500 korun zaplatit jenom za výběr dalších 200 korun navíc.