Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Jak ušetřit se správnou kreditní kartou (příklad)

Volbou vhodné kreditní karty se dají ušetřit nemalé peníze. Podívejte se na náš modelový příklad s průměrným uživatelem kreditní karty.

Pan Mazaný měl kreditní kartu od splátkové společnosti s úrokem 27,48 %. Na Měšci si našel a sjednal kreditní kartu s úrokem 23,99 % a karta mu navíc vrací 2 % z veškeré útraty, kterou s ní udělá.

Podívejme se, kolik pan Mazaný změnou kreditní karty ušetřil. Počítejme s tím, že průměrně na kartě dluží 20 000 Kč a platí s ní nákupy v průměrné výši 15 000 Kč měsíčně.

Rozdíly v nákladech na kreditní kartu
Stará kreditní karta Nová kreditní karta
Roční úrok za půjčených 20 000 Kč 5 496 Kč 4 798 Kč
Roční poplatek za vedení karty 600 Kč 600 Kč (první rok 0 Kč)
Bonusy za platby kartou 0 Kč minimálně 3 600 Kč
Celkové náklad karty 6 096 Kč 1 798 Kč (první rok jen 1 198 Kč)

Pan Mazaný změnou kreditní karty ušetřil jen za první rok ušetřil téměř 5000 Kč. A to nepočítáme slevy v obchodech a restauracích, které díky kreditní kartě pan Mazaný získal u partnerů vydavatelské banky. A pokud by využíval jen bezúročné období, na úroku nezaplatí ani korunu a s každým nákupem s kreditní kartou dostává přímý bonus, který mu zůstává “v kapse”.

Porovnejte si kreditky a vyberte tu správnou

Jak používat kreditní kartu

Kreditní karta je dobrý sluha, ale zlý pán. Nejčastější chybou při používání kreditní karty je to, že ji lidé využívají úplně stejně, jako kartu debetní.

Tři základní pravidla pro správné používání kreditní karty:

  1. Kreditní kartou nevybírejte hotovost! Poplatek za výběr je vysoký a navíc se vybraná částka okamžitě začne úročit, protože až na výjimky bezúročné období pro výběr hotovosti neplatí. Kreditní kartou vybírejte hotovost jen v mimořádných situacích, pokud nemáte jinou volbu.
  2. Plaťte kartou v obchodech i ty nejmenší částky – z každé platby můžete dostat procenta zpět, pokud máte správnou kreditní kartu. Navíc využíváte bezúročné období – žijete za peníze banky a neplatíte za to úrok. S výpisem získáte i detailní přehled o svých nákupech, které byste při platbě v hotovosti mohli přehlédnout.
  3. Vždy splaťte celou dlužnou částku, jen tak nebudete platit úrok. Nenechte se zlákat možností splatit jen minimální část. Nesplacená částka se pak úročí ne úplně příjemným úrokem. Pokud si potřebujete půjčit peníze na delší dobu, nedělejte to pomocí kreditky, ale požádejte o klasikou půjčku za třikrát nižší úrok. Pokud víte, že nedokážete vždy splatit celou vyčerpanou částku, nehledejte další benefity, ale vyberte si kreditní kartu s nejnižším úrokem.

Porovnejte si kreditky a vyberte tu správnou