Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Pojištění kreditní karty

Co se stane, když vám někdo ukradne kreditní kartu, a podaří se mu vybrat nebo utratit dostupné prostředky? Nezablokujete-li kreditní kartu včas, můžete přijít o peníze. Na základní ochranu proti zneužití má právo každý držitel karty, za nadstandardní ochranu už si připlatíte.

Co je zákonný nárok na odškodnění

Základní ochrana má samozřejmě svá pravidla. V první řadě je nutné nahlásit ztrátu nebo krádež co nejdříve. Žádná banka vám nepřizná nárok na odškodnění, zablokujete-li kartu týden po jejím zmizení. Z tohoto důvodu se rozlišuje odškodnění před oznámením ztráty a poté. V prvním případě se držitele karty týká spoluúčast ve výši 50 EUR. Ztrátu nad tuto částku hradí banka. Po ohlášení zmizení karty už banka ručí za celou zneužitou částku.

Kdy se vyplatí mít kreditní kartou pojištěnou

Nechcete-li platit spoluúčast, je dobré mít sjednané pojištění kreditní karty. Takové pojištění lze sehnat již od 120 korun na celý rok. Což není nijak zásadní finanční částka. Součástí pojištění bývají nejen platební karty, ale osobní věci jako například peněženka, mobilní telefon, klíče od domu či od auta. Toto pojištění se hodí pro případ odcizení celé kabelky.

V rámci pojištění kreditních karet je rozšíření pojistné ochrany i na autorizované transakce. To znamená, že ten, kdo kartu ukradl nebo našel, znal PIN a použil jej. To se stává, když má majitel karty PIN napsaný přímo na kartě nebo na lístečku v peněžence apod. Čím více si za pojištění zaplatíte, tím lepší ochranu a vyšší pojistné limity získáte.