Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Kreditní karty – slovník pojmů

Kreditní karty jsou v Česku hodně oblíbené. Používají-li se správně a s rozumem, je to velmi dobrý zdroj financí, který vás nemusí stát ani korunu navíc. Stačí využité prostředky splácet vždy v bezúročné lhůtě trvající až 65 dní. Víte, co bezúročná lhůta je? A co takhle další pojmy, znáte je všechny?

Na následujících řádcích jsme pro vás připravili vysvětlení pojmů, které se vážou nejen ke kreditním, ale i debetním platbám. S naším malým slovníčkem, už vás žádný chytrý bankéř nenachytá na švestkách. Pojedem hezky podle abecedy.

ATM – zkratka anglického výrazu Automated Teller Machine, kterou se v zahraničí a v některých případech i u nás označuje bankomat.

Blokace karty – v případě krádeže či ztráty platební karty je nutné zablokovat kartu, aby nedošlo k dalšímu zneužití. Obnovení zablokované karty již není možné.

Cash advance – výběr hotovosti v bance prostřednictvím karty.

Credit scoring – prověření platební schopnosti klienta před vydáním kreditní karty. Poskytovatel kreditní karty si zjišťuje, zda klient kreditní kartu finančně utáhne.

Čipová karta – každá karta obsahuje čip s údaji o kartě a jejím majiteli. Kontaktní karty mají čip na přední straně a je nutné ji zasouvat do terminálu. Bezkontaktní karty mají čip uvnitř a kartu stačí k terminálu pouze přiložit.

Debetní karta – platební karta vztahující se běžnému bankovnímu účtu a financím, na něm uloženým.

Elektronická karta – platební karty, které lze použít při výběrech z bankomatu a plateb u obchodníků s elektronickým terminálem.

Embosovaná karta – platební karta s plasticky vytlačenými údaji. Lze ji použít stejně jako elektronickou kartu a navíc je možné platit u obchodníků s mechanickými čtečkami.

Emergency cash – nouzové vydání hotovosti v případě krádež či ztráty platební karty.

Hybridní karta – “karta budoucnosti” obsahující magnetický proužek i čip.

Charge karta – funguje podobně jako kreditní karta. Rozdíl je ve splácení využitých prostředků. V tomto případě je požadována jednorázová úhrada celé částky do domluveného termínu. 

Imprinter – mechanická čtečka platebních karet, které se lidově říká “žehlička”. Umožňuje provádění off-line transakcí. Lze pouze u embosovaných karet.

Kreditní karta – “nikdy nekončící úvěr”, finanční prostředky čerpáte a splácíte, jak se vám hodí. 

Magnetická karta – informace o kartě a jejím majiteli jsou umístěny na zadní straně karty na magnetickém proužku

Online platební transakce – elektronické platby, kdy dochází ke spojení bankomatu či platebního terminálu s kartovým centrem za účelem ověření transakce.

Offline platební transakce – platby na mechanické čtečce, kdy nedochází ke spojení s kartovým centrem.

Poin-of-Sale (POS) – jedná se o místo, které je vybavené elektronickým platební terminálem.

Stoplistace karty – blokace karty pro offline platební transakce. Zablokovaná karta je zapsaná na tzv. stoplist, což je listina odcizených a ztracených karet.