Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Jak si vybrat správné životní pojištění?

Životní pojištění je v první řadě pojištění. Některé druhy životního pojištění však zahrnují i spořící či investiční složku. Životní pojištění není v žádném případě levné pojištění, a proto se vyplatí před jeho uzavřením zvážit, které je pro vaše potřeby nejvhodnější.

U výběru životního pojištění se vyplatí přemýšlet a důkladně zvážit pro a proti u všech druhů životního pojištění. Na počátku by měla zaznít základní otázka: Proč si chcete uzavřít právě životní pojištění? Rozhodující je, zda si životní pojištění chcete sjednat kvůli zabezpečení rodiny nebo pouze na zajištění spotřebitelského úvěru.

Kdy a proč si sjednat životní pojištění?

Možná se vám nyní zdá, že životní pojištění nepotřebujete. Jak však vidíte svou budoucnost? Plánujete si vzít dlouhodobý a drahý úvěr, jako je hypotéka, leasing na auto nebo vyšší úvěr na podnikání? Pak počítejte s tím, že banky budou důsledně trvat na uzavření životního pojištění.

Proč? Důvod je prostý a očividný. V případě, že se cokoliv stane a vy nebudete moci splácet úvěr, ochrání vás právě pojištění. A nepřijdete o střechu nad hlavou. Pokud životní pojištění potřebujete z těchto důvodů, není výběr pojištění a volba pojišťovny až tak důležitá. To však neznamená, že byste měli podepsat první smlouvu, kterou vám pojistitel podstrčí pod nos.

Pokud však má životní pojištění poskytovat dostatečnou finanční ochranu pro rodinu v případě, že by se pojištěnému něco přihodilo, pak je správný výběr životního pojištění velmi důležitý. Kvalitní životní pojištění je tedy nutné zejména v případě, že na pojištěném jako živiteli rodiny je finančně závislých jedna či více osob (manžel/ka, děti, rodiče, apod.).

U životního pojištění je rovněž důležitá doba, kdy si jej uzavřete. “Mladší” věk je vždy lepší. Uzavřít si životní pojištění v pozdějším věku totiž může být problém. Pojišťovna vyšší věk bere jako další riziko. Hrozí vám tedy nejen vyšší pojistné ale i možnost, že vás pojišťovna odmítne pojistit úplně.

Rizikové, kapitálové nebo investiční životko?

A nyní se podívejme na to, jak vybrat životní pojištění. Pojišťovny nabízí více typů životních pojištění, přičemž některé poskytují pouze pojistnou ochranu, jiné navíc investiční či spořicí složku. Na vás je zvážit, který typ je vhodný právě pro vás a vaše potřeby.

Rizikové životní pojištění

Je základním typem životního pojištění a obsahuje pouze pojistnou ochranu. To znamená, že veškeré peníze jdou pouze na krytí pojistného rizika. Pojištěný dostane peníze pouze v případě pojistné události. Rizikové životní pojištění je tedy vhodné pro toho, na jehož příjmu

Srovnejte si životní pojištění