Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Životní pojištění 2017

Rok 2017 přinesl pár změn, které se týkají životního pojištění. Jedná se o výhodnější daňové úlevy, který platí od 1. ledna 2017. Vyplatí se tedy platby u životního pojištění nastavit tak, aby klienti pojišťoven maximálně využili nového daňového zvýhodnění.

Do konce roku 2016 bylo možné odečíst si od základu daně 12 000 Kč. Od roku 2017 byla tato částka navýšena na dvojnásobek. Nově si mohou účastníci životního pojištění odečíst až 24 000 Kč od základu daně. Platí to i při sjednání více smluv o životním pojištění. Aby bylo možné uplatnit daňovou odečitatelnost, je nutné dodržet stanovené podmínky.

Povinné podmínky pro uznání daňové odečitatelnosti:

  • Osoba, která pojištění uzavře a platí stanovené pojistné (tzv. pojistník) je ve smlouvě uvedena také jako pojištěný.
  • Pojistné plnění smí být pojištěnému vyplaceno nejdříve v době, kdy pojištěný dosáhne věku 60 let a zároveň ne dříve než 60 měsíců od uzavření pojistné smlouvy (5 let).
  • Na základě takové pojistné smlouvy nemá pojištěný právo na průběžný výběr finančních prostředků. Nejsou povoleny žádné mimořádné výběry.

Pokud pojištěný tyto podmínky nedodrží, nemá právo na daňovou odečitatelnost. Pokud by tak učinil, je povinen peníze vrátit zpět.

Vyšší limit pro osvobození od daně z příjmu fyzických osob

Další pozitivní změnou je navýšení limitu pro osvobození od daně z příjmu fyzických osob na základě § 6 odst. 9 písm. p) (zákon o daních z příjmu). Tato změna platí pro penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření a soukromě životní pojištění a limit byl navýšený z 30 000 na 50 000 Kč. V případě, že by příspěvky na životní pojištění byly vyšší než 50 000 Kč, budou započteny do hrubé mzdy a pojištěný odvede daň.

Srovnejte si životní pojištění