Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Životní pojištění: Kdy ho sjednat a jak nastavit?

Životní pojištění se musí vyplatit a musí být dobře nastavené. Při sjednání životka se zajímejte o krytí správných rizik a výši krytí. Jen tak vám pojistka pomůže. Jak zjistit, že i vy potřebujete životní pojištění?

Dobré životní pojištění vám může pomoci v těch nejtěžších chvílích života, špatně nastavená pojistka vám ale může být úplně k ničemu. Pokud si navíc platíte zbytečně vysokou pojistkou, pak vám může ukrojit významnou část z rodinného rozpočtu.

Životní pojištění nesmí chybět hlavnímu živiteli rodiny

Životní pojištění rozhodně není nutné sjednávat celé rodině. Dobrá pojistka totiž neochrání pouze daného klienta, ale i celou jeho rodinu. Uvažovat o ní by proto měl především hlavní živitel rodiny. Kdyby se s ním tak cokoliv stalo a byl by ohrožen příjem domácnosti, pojistka by dalším členům pomohla nedostatek peněz překonat.

Mít uzavřené pojištění se vyplatí lidem, na kterých jsou závislí jiní lidé, a to nejen děti, ale i partner či rodiče. Dále by dobré životní pojištění neměli opomínat ti, kteří mají závazky, splácí hypotéku, půjčky a jiné dluhy. 

Životko oceníte také v situacích, kdy nemáte vytvořenou dostatečnou finanční rezervu, chybí vám peníze na zařízení pohřbu nebo máte do budoucna velké plány, a to ať už v podobě koupě nemovitosti, zahraničního studia, cestování nebo rozjetí podnikání. 

Porovnejte si desítky nabídek životního pojištění

Pokud zjistíte, že životní pojištění potřebujete. Je důležité si ujasnit, jaká rizika má pojistka ochránit a jakou výši krytí požadujete. S nastavením těchto parametrů vám mohou pomoci v pojišťovně.

Na trhu působí desítky pojišťoven, a tak nemusíte zůstávat jen u jedné nabídky. Porovnejte si podmínky jednotlivých pojistek a vyberte si pro vás tu nejlepší. Mezi oblíbené komplexní životní pojištění patří například Allianz život, FLEXI životní pojištění, Životní pojištění NN Život nebo Životní pojištění Můj život.

Jak nastavit správnou pojistku? Rozhodující jsou rizika a výše krytí

Ještě než se vydáte porovnávat jednotlivé pojistky, ujasněte si, jaká rizika kromě základního rizika smrti od pojištění očekáváte? Mezi ta doplňková patří například:

  • riziko úrazem,
  • riziko závažných onemocnění,
  • riziko pracovní neschopnosti,
  • riziko trvalé invalidity,
  • riziko trvalých následků úrazem.

Pro případ rizika smrti byste měli být pojištěni vždy, ostatní rizika volte podle vašich požadavků a způsobu života. U rizik se ale ptejte ještě na výluky, které by mohlo případné pojistné plnění krátit.  

Máte-li nastavená rizika, je zapotřebí nastavit i výši krytí. Také ta vychází z konkrétní životní situace klienta. V potaz vezměte veškeré výdaje domácnosti, jako jsou nájem, splátka hypotéky, jídlo, oblečení, benzín a podobně. Stejně tak si sečtěte příjmy všech členů rodiny. Výše krytí by pak mělo být nastaveno na roveň tří až pěti ročních příjmů domácnosti.