Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Životní pojištění 2019

Životní pojištění má mnoho podob. Vyznat se v nabídkách na životní pojištění a porozumět jim, je pro laiky mnohdy příliš složité. Často tak skončí se životním pojištěním, které vůbec neodpovídá jejich skutečným potřebám. Hlavní otázkou je, zda zvolit životní pojištění s investiční složkou či nikoliv.

Aktuálně je na trhu se životním pojištěním nabízeno téměř 50 produktů od 11 finančních skupin. V takové nabídce se laik nemáš šanci zorientovat a bez pomoci odborníka je správný výběr životního pojištění téměř nemožný. V roce 2019 má dojít ke sjednocení (fúzí) některých pojišťoven, což by měl přinést nižší počet produktů. Zdá bude nabídka v novém roce přehlednější, nyní těžko odhadneme. 

Lidé, kteří o životním pojištění v roce 2019 uvažují, by měly znát základní rozdělení životního pojištění na tři druhy. Aktuálně probíhá trend, kdy pojišťovny ustupují od složitých životních pojištění s investiční složkou a vrací se k čistému rizikovému životnímu pojištění.

Rizikové životní pojištění

Toto životní pojištění nemá žádnou investiční složku. Je to základní životní pojištění, jehož hlavním a jediným smyslem je ochrana pro před smrtí, případně invaliditou a následky vážného úrazu atd. Veškeré zaplacené pojistné je určeno na pojištění, a pokud nedojde k pojistné události, peníze zůstanou pojišťovně.

Rizikové životní pojištění je nejjednodušší a porovnat si více nabídek mezi sebou je tak snadné. Do porovnání se totiž neplete diskutabilní investiční část pojištění. Při porovnání se zaměřte na pojistná rizika, na pojistné limity a nezapomeňte na výluky z pojištění.

Investiční životní pojištění

Spousta lidí by se chtěla chránit a zároveň spořit, proto volí životní pojištění s investiční složkou. Vhodnější je ale mít oba produkty rozdělené zvlášť na pojištění a investice. Pojistné má dvě složky, jedno jde na pojištění, druhé na investice. Zní to jako dobrý produkt, ve skutečnosti ale má příliš složitou strukturu. V poslední době pojišťovny od tohoto produktu upouští.

Investiční životní pojištění s oddělenou investicí

Může se zdát, že se jedná o totéž jako investiční životní pojištění, ale není tomu tak. Existují totiž situace, kdy kapitálová složka v životním pojištění má smysl. Týká se to uplatnění daňových výhod a příspěvků od zaměstnavatele. V tomto případě není investiční složka přímou součástí pojištění. Spíše se jedná o rizikové životní pojištění, k němuž náleží oddělená investiční část, která má srozumitelný sazebník a možnost pojištění kdykoliv ukončit. Investiční část je v tomto případě transparentní a neumožňuje ukrývat vysoké poplatky apod.