Dodanění zrušeného životního pojištění
Zaplacené pojistné za životní pojištění lze dle zákona odečíst z daňového základu a to až do výše 24 000 Kč. Co se stane, když se rozhodnete životní pojištění předčasně ukončit? Je nutné uplatněné odpočty zpětně dodanit a za jaké období? Jaký je postup, pokud došlo k daňovému odpočtu v případě více pojistných smluv?
Životní pojištění patří mezi dlouhodobé produkty, které se uzavírají minimálně na 5 let, spíše déle. Slouží jako pojistná ochrana, nikoliv jako vedlejší zdroj příjmů. Cílem kvalitního životního pojištění je ochrana blízkých pojištěného před následky jeho smrti, vážného úrazu, trvalých následků, nemoci či dlouhodobé pracovní neschopnosti.
Už žádné mimořádné výběry
Stát tímto způsobem podporuje zodpovědné chování. Klade si však podmínky, aby zabránil zneužívání. Pojištěný si při dodržení podmínek může z daňového základu odečíst až 24 000 Kč.
V případě, že pojištěný chce uplatnit daňové zvýhodnění, nesmí smlouva o sjednaném životním pojištění umožňovat předčasné výběry. Pojištěný má od roku 2015 možnost rozhodnout se, zda chce ze smlouvy průběžné vybírat peníze, nebo uplatnit daňové zvýhodnění.
Pokud se pojištěný rozhodne z různých důvodů životní pojištění předčasně ukončit, musí zrušené životní pojištění dodanit zpětně a to za období uplynulých deseti let.
Příklad:
Paní Alena se v roce 2017 rozhodla ukončit smlouvu o životní pojištění, kterou si sjednala v roce 2001. Během let 2002 až 2016 si snížila daňový základ každý rok o 12 tisíc korun. Za uplynulých 15 let si daně snížila o 180 000 Kč (12 000 Kč x 15 let). V daňovém přiznání za rok 2016 byla povinna zahrnout částku ve výši 120 000 Kč (12 000 Kč x 10 let). Není tedy nutné dodanit všechny roky, ale “pouze” posledních 10 let. Kvůli zrušenému životnímu pojištění a jeho dodání paní Alena zaplatí vyšší daň z příjmu fyzických osob.
Je nutné zpětně dodanit i příspěvky zaměstnavatele?
Pokud pojištěnému na životní pojištění přispívá jeho zaměstnavatel, je v případě předčasného zrušení daného produktu potřeba tuto skutečnost zaměstnavateli oznámit. Následně je nutné dodanit příspěvky poskytnuté zaměstnavatelem od roku 2015, a to prostřednictvím daňového přiznání.