Kapitálové životní pojištění
Kapitálové životní pojištění je jednou ze tří variant životního pojištění. Od základního rizikového životního pojištění se odlišuje existencí druhé složky, kterou je možnost spoření. To znamená, že tento typ pojištění kromě pojistné ochrany nabízí i garantované zhodnocení vložených prostředků.
Nejedná se tedy pouze o pojištění, ale i možný způsob, jak zhodnotit své vlastní finanční prostředky. Aby bylo dosaženo maximálního výsledku, je vhodné životní pojištění uzavřít nejméně na dobu 10 let. A jak kapitálové životní pojištění funguje?
Jak funguje kapitálové životní pojištění
Na základě zvolené pojistné částky je stanovené pojistné. Ze zaplaceného pojistného se nejprve odečtou náklady na krytí pojistné ochrany včetně všech poplatků. Zbytek je použitý na tvorbu finanční rezervy. Dojde-li k pojistné událost, pojišťovna vyplatí pojistné plnění obmyšlené osobě. Nedojde-li k pojistné události, obdrží pojištěný sjednanou pojistnou částku, která bude zahrnovat podíly na výnosech.
Výhody a nevýhody kapitálového životního pojištění
Hlavními výhodami je vyšší úročení oproti spořicím účtům či možnost daňového odečtu ve výši až 12 tisíc korun za každý rok. Dále pak garance pojistné částky pro případy úmrtí či dožití a samozřejmě i garance minimálního zhodnocení vložených finančních prostředků. Na rozdíl od spořicích účtů však nejsou peníze vložené do pojištění kdykoliv k dispozici. U kapitálového životního pojištění zpravidla nelze upravovat a měnit nastavené parametry pojištění podobně, jak je to možné u investičního životního pojištění.