Příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění
Životní pojištění patří mezi důležité pojistné produkty. Neplatí to však pro každého. Životní pojištění je primárně určeno osobám, jejichž příjem je životně důležitý pro více osob (např. manžel/ka a děti). V případě ztráty tohoto příjmu, by došlo k vyplacení pojistného plnění a zabránění úpadku jejich životního standardu.
Zachováním životního standardu v případě ztráty příjmu pojistníka (např. z důvodu úrazu s trvalými následky, závažné nemoci či dokonce úmrtí) se myslí zejména bezproblémové splácení splátek hypotéky a dalších závazků, dalších podstatných výdajů, jako je jídlo, ošacení a studia. Rodina má tak čas se s tragickou události vyrovnat, aniž by musela zároveň řešit existenční potíže.
Životní pojištění je drahé, ale…
Vzhledem k vysokým pojistným částkám (jako minimum se obvykle doporučuje až 6násobek ročního příjmu), což znamená i několik tisíc korun měsíčně pojistného. Pro osoby, které mají vysoké příjmy, a je na nich závislý zbytek rodiny, je to však malá částka. V případě tragické události má pojistník jistotu, že je jeho rodina opravdu zabezpečená.
Zaměstnavatel může přispět až 50 000 Kč
Na životní pojistní pojistníka může navíc dobrovolně přispívat jeho zaměstnavatel a to částkou až 0 000 ročně (do roku 2016 jen 30 000 Kč). Proč by to zaměstnavatele dělal? Kromě toho, že tímto způsobem chce svého zaměstnance podpořit, si může snížit daně. Zaměstnavatel tímto způsobem de facto zaměstnanci navýší hrubou mzdu, aniž bu musel zaplatit daně.
Výhodné je to i pro samotného zaměstnance. Z částky příspěvku zaměstnavatele na jeho životní pojištění totiž nemusí zaměstnanec platit sociální ani zdravotní pojištění. Odpočet daně od základů daně u příspěvků ze strany zaměstnance pro soukromé životní pojištění činí 24 000 Kč ročně (do roku 2016 jen 12 000 Kč).