Životní pojištění se liší podle povolání
Cílem životního pojištění je ochrana pojištěného a zejména jeho blízkých před nečekanými životními událostmi. Každé sjednané pojištění je přitom jiné. Liší se rozsahem, výši pojistných částek i cenou. Zásadní rozdíl spočívá i v tom, kdo si životní pojištění uzavírá. Velký vliv má například rizikovost povolení.
Rizikovost povolání ovlivňuje především výši pojistného. Například cena životního pojištění bude výrazně nižší u klidné práce asistentky v kanceláři oproti kaskadérovi, jehož práce jej ohrožuje nejen na zdraví, ale i životě. Někteří lidé si prostě oblíbili činnost, při které hrozí vznik úrazu několikanásobně více.
Životní pojištění – mezi více riziková povolání patří i truhlář
Nejméně nebezpečná jsou zaměstnání, kde lidé nepracují s nebezpečnými látkami ani nástroji. Do této skupiny patří administrativní pozice jako například již zmíněná asistentka či úředníci. Rizikové zaměstnání však nemají pouze kaskadéři. Více ohroženi jsou lidé, kteří se pohybují ve velkých výškách, pracují s ostrými nástroji nebo v rizikovém prostředí. Tak trochu nebezpečné může být povolání truhláře, natěrače výškových prací, automechanika i zdravotní sestry, která denně přichází do styku s ostrými jehlami.
Životní pojištění je nutné přizpůsobit všem faktorům
Lidé, kteří mají méně či více nebezpečné povolání, by mu měli životní pojištění přizpůsobit. Vyplatí se kromě rizika rizika úmrtí a trvalé invalidy alespoň popřemýšlet na doplňkovými připojištěními. Nejčastěji pojištění využívají připojištění rizik závažného onemocnění a dlouhodobé pracovní neschopnosti. Ve všech případech je doporučené informovat se o podmínkách pojištění, abyste věděli, na co konkrétně se sjednané životní pojištění vztahuje.
Poznámka na závěr: Každou změnu zaměstnání je nutné pojišťovně oznámit co nejdříve. Pokud byste začali vykonávat rizikovější práci, pojišťovna by měla právo krátit pojistné plnění.