Zrušení životního pojištění
Před pár lety jste si v dobré víře založili životní pojištění a nyní uvažujete o jeho zrušení. Jak takové zrušení probíhá a je to vůbec možné? Životní pojištění samozřejmě zrušit lze, ale nemusí se to úplně vyplatit. Níže si vysvětlíme proč.
Než učiníte jakýkoliv zásadní krok, poraďte se. Zavolejte svému finančnímu nebo pojišťovacímu poradci a informujte se, co pro vás zrušení životního pojištění bude znamenat. Pokud nikoho takového nemáte, zeptejte se v pojišťovně, u níž máte pojištění uzavřeného. Nechte si vše vysvětlit opravdu důkladně.
Životní pojištění nelze vypovědět jen tak
Poprvé můžete životní pojištění zrušit dva měsíce po uzavření smlouvy. Umožňuje to zákon a výpovědní lhůta činí 8 dní. Poté máte právo podat výpověď vždy ke konci pojistného období ale zpravidla nejdříve po dvou letech. Stejně jako u povinného ručení je nutné výpověď pojišťovně doručit nejpozději 6 týdnů před tímto datem. Pojistné období je vždy uvedeno v pojistné smlouvě, datum si raději ověřte a do diáře se uložte upozornění. Bude se vám to hodit.
Zrušením pojištění končí pojistná ochrana
Většina lidí se pro ukončení životního pojištění rozhoduje z finančních důvodů. Zrušením pojištění ušetří měsíčně peníze za pojistné. Zároveň však přijdou o pojistnou ochranu a v případě úrazu nedostanou žádné odškodné. Pokud je důvodem přechod k jiné pojišťovně, čekají je nové čekací doby, znovu je zkoumán zdravotní stav a pozor, s vyšším věkem roste i výše pojistného. Pokud navíc čerpáte daňové zvýhodnění, budete je muset doplatit zpětně.
Kolik dostanu zpět?
Další důvod ke zrušení jsou opět peníze, které se pojištěnému vrátí. Jenomže to není tak pozitivní. Část peněz “schramstne” pojišťovna. Část peněz si vezme na počátečních poplatcích a další procento až dvě si naúčtuje za předčasné ukončení životního pojištění (tzv. odkupné). Zbylá částka je vyplacená pojištěnému.