Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Co je fixace hypotéky

Jistě víte, že hypotéka je speciální typ úvěru určeného na nákup, stavbu či rekonstrukci nemovitosti. Úvěr, který rozhodně není levný, a jeho splacení trvá i několik desítek let, ale díky kterému si můžete pořídit vlastní bydlení. Víte ale také, co je a k čemu slouží fixace úrokové sazby?

Jedná se o fixace úrokové sazby u hypotéky, která může a nemusí být výhodná. Na počátku si klient s bankou domluví, na jak dlouho dobu chce mít úrokovou sazbu zafixovanou. Po tuto dobu zůstane úroková sazba stejně vysoká bez ohledu na aktuální vývoj. Díky tomu klient zná přesnou výši splátky. Na konci této doby si pak klient domluví nové podmínky. Ty můžou být méně či více výhodné s ohledem na stávající situaci.

Je lepší krátká nebo dlouhá fixace?

Na počátku stojí lidé před důležitým rozhodnutím a to zvolit si délku fixace. V případě, že zvolí příliš krátkou fixaci, a úrokové sazby půjdou nahoru, zaplatí více. Pokud naopak zvolí příliš dlouhou fixaci a úrokové sazby mezitím klesnou, vyhne se jim možnost výhodného refinancování hypotéky. Jak tedy zvolit ideální dobu fixace hypotéky?

Vývoj hypotéky nelze s jistotou předvídat a správná volba je spíše věcí náhody a ochoty riskovat. Proto většina lidí volí zlatou střední cestu a nejčastěji si vybírají délku fixace na 5 let. Je vhodné se poradit s odborníky, kteří délku fixace doporučí na základě analýzy předpokládaného vývoje. Konečné rozhodnutí však zůstává na klientovi a jeho úvaze.

Předčasné splacení či výhodné refinancování

Konec fixace nabízí možnosti, jak se s hypotékou vypořádat nebo změnit podmínky, aniž by klient musel zaplatit pokutu. Jednou z možností je uhradit mimořádnou splátku nebo hypotéku doplatit úplně. Obvyklejší je refinancování hypotéky. Pokud najdete banku, která vám nabídne lepší podmínky, vyplatí se hypotéku refinancovat a převést k této bance. Ušetřit tak lze opravdu nezanedbatelnou částku.

Porovnání hypotečních úvěrů