Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Hypotéka a dokládání příjmů

Hypotéka není půjčka na pár tisíc korun a pár dní. Jedná se o závazek ve výši několika set tisíc až milionů korun až na 30 let. Je zcela logické, že si banky chtějí být maximálně jisté, že půjčku poskytují osobě či osobám, které na ni mají. Jak to tedy je s hypotékami a dokládáním příjmu?

Standardní praxí je, že k žádosti o hypotéku je nutné doložit písemné potvrzení o průměrně výši pravidelného příjmu od zaměstnavatele či jedno až dvě daňové přiznání v případě podnikatele. Tento doklad je pro banku či jiného poskytovatele hypotéky ukazatelem, zda žadatel na hypotéku má. 

Není však jediným. Ani velmi vysoký příjem neznamená dostatečnou bonitu, tedy schopnost splácet úvěr. Vedle příjmů je důležité posoudit všechny pravidelné výdaje, které příjem výrazně snižují. Jedná se o splátky dalších úvěrů, nájem, leasing či alimenty. To vše s dokládáním skutečného příjmu úzce souvisí. 

Hypotéky bez dokládání příjmů 

Některé banky, i když je jich stále méně, poskytují hypotéky bez doložení příjmů. Takové hypotéky však mají řadu omezení. Například výše hypotéky bývá maximálně 50 % ze zástavní hodnoty nemovitosti (tzn. nelze takto získat 100% hypotéku) a vyšší úroky kolem 4 % a výše, přičemž u běžné hypotéky se úrok pohybuje pod 2 %. Hypotéka bez doložení příjmů je tedy méně výhodná. Zároveň se však jedná o řešení pro ty, kteří chtějí bydlet ve svém, aniž by museli dokládat své příjmy.

Porovnání hypotečních úvěrů