Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Hypotéka a životní pojištění

S ohledem na ceny nemovitostí hypotéka představuje jedinou uskutečnitelnou cestu k vlastnímu bydlení. To však z hypotéky nedělá splněný sen, ale především velký a dlouhodobý závazek. Ochranu před rizikem nesplácení hypotéky například z důvodu vážné nemoci nabízí životní pojištění.

Životní pojištění k hypotéce je dobrovolné 

K hypotéce si životní pojištění uzavírat nemusíte. Hypoteční banka vám jej zcela určitě doporučí, ale je to dobrovolné rozhodnutí. Je to však dobré rozhodnutí, která má smysl. Při sjednávání hypotéky je třeba si uvědomit jednu věc. Splácení hypotéky je na dlouho dobu, opravdu dlouhou dobu. Člověk není schopen uhodnout, co se mu přihodí o víkendu, natož v následujících 20 až 30 letech.

Životní pojištění sjednané k hypotéce poskytuje jistotu. Když pojištěného nečekaně postihne nemoc nebo jiná příčina, kvůli které nebude moci hradit splátky, pojišťovna je zaplatí. Může jít také o jiné důvody, například ztráta zaměstnání nebo závažná nemoc, úraz či úmrtí týkající se jiného člena rodiny.

Jaké životní pojištění zvolit k hypotéce

Na výběr jsou různé typy životního pojištění, nejvíc využívané jsou dva – rizikové životní pojištění a investiční životní pojištění. Jde-li vám primárně o pojistnou ochranu, je rizikové životní pojištění dostatečné a mnohdy i efektivnější. Rizikové pojištění má méně “háčků”, je méně komplikované a související činnosti s ním jsou tak jednodušší. Zásadní je, aby životní pojištění poskytovalo krytí i v případě trvalých následků či invalidity z důvodu nemoci či úrazu, a ideálně i dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Investiční životní pojištění je zajímavý produkt, pokud chcete pojistnou ochranu spojit s možností zisku v podobě investování volných finanční prostředků. Část pojistného tak jde na pojistnou ochranu, část do investování. Výhodou je možnost daňové úspory, nevýhodou nejistota zhodnocení investice. Investiční riziko nese vždy pojištěný a investor v jednom.