Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Předhypoteční úvěr

Podmínkou pro získání každého hypotečního úvěru je uložení zástavního práva na nemovitost. Banka tímto způsobem minimalizuje riziko a díky tomu jsou hypoteční úvěry nejlevnější půjčky na trhu. V některých případech ovšem ručit nemovitostí nemůžete. Jak tedy na to?

Nejčastěji se s případem, když nemůžete ručit, setkáte při koupi družstevního bytu. Družstevní byt vám totiž po právní stránce nepatří, a tudíž na něj banka nemůže uvalit zástavní právo. Řešení existuje několik, nejčastěji se nicméně setkáte s předhypotečním úvěrem.

Předhypoteční úvěr je nezajištěný úvěr na bydlení. Jeho doba splatnosti může být jeden rok. Po tuto dobu klient splácí pouze úrokyjistinu splatí na konci doby splatnosti, kdy získá klasický hypoteční úvěr. Rok kdy splácíte předhypoteční úvěr, slouží k přepsání nemovitosti do osobního vlastnictví. Jakmile tak učiníte, již můžete čerpat tradiční hypotéku.

Příklady kdy lze využít předhypotečního úvěru:

  • Výstavba rodinného domu
  • Koupě bytu v privatizaci
  • Koupě družstevního bytu
  • koupě domů nebo bytů v rámci developerských projektů
  • Nákup nemovitosti v dražbě

Parametry předhypotečního úvěru se budou, stejně jako u hypoték, lišit podle poskytovatele. Nejčastěji se předhypoteční úvěry poskytují na 12 nebo 24 měsíců. Celková dlužná částka přitom může dosáhnout až na 5 000 000 Kč.