Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Předčasné splacení hypotéky

Hypotéka je drahý úvěr se splatností na několik desítek let. Málokomu se podaří jej uhradit dříve. A pokud ano, není to zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Předčasné splacení hypotéky je možné kdykoliv s vysokou pokutou nebo zdarma ve vymezeném období.

Při podpisu smlouvy o hypotéku klient souhlasí se všemi podmínkami včetně těch, které se týkají předčasného splacení hypotéky či uhrazení mimořádné splátky. Banky tento krok nevidí příliš rády, protože jim to ukrajuje z plánovaných zisků. Ale co když klient vydělá nebo zdědí dostatek peněz, aby se dluhu v podobě hypotéky mohl ihned zbavit?

Zdarma lze hypotéku splatit pouze v období konce fixace

Hypotéku samozřejmě může klient splatit kdykoliv, bude-li na tom trvat. Zaplatí však vysoký poplatek, který se pohybuje kolem 5 procent ze splacené částky za každý rok. U hypotéky ve výši 1 000 000 korun může takový poplatek tři roky před koncem fixace činit 150 000 korun! U hypotéky na 3 000 000 korun bude tento poplatek již trojnásobný.

Jediným “bezplatným” období je konec fixace. Pokud klient souhlasil například s pětiletou fixací úrokové sazby u své hypotéky, pak bude moci hypotéku předčasně splatit bez sankcí a poplatků až za oněch pět let. Konec fixace se využívá také k bezplatnému uhrazení mimořádné splátky nebo k refinancování hypotéky za výhodnějších podmínek.

Co na to nový spotřebitelský zákon?

Během roku 2016 vejde v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, který by měl zlepšit postavení dlužníků. Jedna z pozitivních změn se týká i předčasného splacení. Dle nového zákona by měl klient právo uhradit 25 procent úvěru každý rok zdarma a to v měsíci, kdy byla hypotéka uzavřena.

Porovnání hypotečních úvěrů