Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Hypotéka na byt či dům?

Bydlet ve vlastním je snem mnoha lidí. Realizace tohoto snu už tak jednoduchá není. Není se čemu divit. Ceny nemovitostí neustále rostou a “našetřit” si na byt nebo dokonce dům je pro velkou většinu lidí absolutně nemožné. Jedinou možnosti je úvěr, v tomto případě hypotéka.

Ceny nemovitostí se pohybují v řadech statisíců až milionů korun. Levný byt nebo dům najdete v menším městě či ve vsi, chcete-li bydlet v Praze či jiném větším českém městě, zaplatíte i za malý byt několik milionů korun. Kde na vlastní byt vzít a přitom nekrást? Jediným možným schůdným řešením je úvěr na bydlení – hypotéka. Je to sice drahá půjčka na desítky let, ale konečně budete bydlet ve vlastním.

Předhypoteční úvěr versus hypotéka

U některých typů nemovitostí nelze využít standardní hypotéku. Je to z toho důvodu, že hypotéku je nutné zajistit nemovitostí řádně zapsanou v katastru. Pokud je byt teprve ve výstavbě nebo se jedná o družstevní byt, je nutné s bankou řešit individuální přístup. V takovém případě se využívá tzv. předhypoteční úvěr. Jedná se o úvěr, kdy během domluvené doby (obvykle 12 měsíců) musí nemovitost přejít do osobního vlastnictví, a klient bude moci začít využívat klasickou hypotéku.

Je lepší byt nebo dům?

Většina lidí by dala přednost velkému a prostornému domu se zahradou. Je logické, že domy upřednostňují zejména rodiny s dětmi. Domy jsou však výrazně dražší než byty, a tak si lidé nakonec oproti svému původnímu přání pořídí byt na hypotéku. Stále je to pro ně schůdnější varianta, než bydlet v drahém pronájmu. 

Porovnání hypotečních úvěrů