Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Hypotéky pro mladé 2019

Získat hypotéku je stále těžší a každým rokem se zpřísňují podmínky. Ve výhodě by mohli být mladí lidé ve věku do 36 let, kteří chtějí žádat o hypotéku na vlastní bydlení. Dle novely zákona by měli mít možnost získat hypotéku až do výše 100 % ceny nemovitosti.

Novela zákona o spotřebitelském úvěru

Novela zákona stanovuje podmínky pro získání hypotečního úvěru, které jsou stále přísnější. V létě 2019 vláda dohodla s Českou národní bankou změnu, díky které by mladí lidé do 36 let mohli získat 100% hypotéku. Cílem je mladým lidem umožnit pořídit si vlastní bydlení, aniž by museli mít vlastní úspory.

Hypotéky a přísné podmínky

Zpřísňováním podmínek se Česká národní banka snaží zabránit tzv. přehřátí trhu. Nyní nelze získat 100% a zájemci musí mít nejméně 10 až 20 % z ceny nemovitosti, aby měly šanci dosáhnout na hypotéku. K tomu musí mít ještě 4 % z ceny nemovitosti na uhrazení daně z nabytí nemovitosti.

Hypotéka pro mladé do 36 let

Novela zákona se rozhodla ulehčit lidem, kteří ještě nepřesáhli věkový limit 36 let. Ti, pokud bude novela zákona uvedena v platnost, mají šanci jako jediní získat hypotéku ve výši 100 %. Odlišné jsou ostatní ukazatele – DTI musí být jednoroční násobek čistých příjmů a DSTI je o 5 % vyšší. 

To znamená, že mladí žadatelé o hypotéku by neměli mít splácet dluhy, jejichž výše přesahuje desetinásobek ročních příjmů a splátka hypotéky nesmí být vyšší než 50 % čistých měsíčních příjmů. Banky však nesmí přesáhnout 15 % z celkového objemu poskytnutých hypoték za rok.

Hypotéka a předčasné splacení

Všichni úspěšní žadatele o hypotéku mohou využít možnosti splacení hypotéky dříve. Od roku 2016 tak mohou učinit za výhodnějších podmínek. Banky si mohou účtovat pouze účelně vynaložené náklady (administrativní náklady), nikoliv vysoké poplatky za předčasné ukončení úvěru.

Porovnání hypotečních úvěrů