Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Hypotéka na stavbu

Postavit si vlastní dům je životní cíl mnoha lidí. Splnit si tento sen z vlastních prostředků může ovšem jen málokdo. Ostatním tak nezbývá než si půjčit. K tomuto účelu nejlépe slouží hypotéky.

Hypotéka na stavbu se přitom od hypotéky na nemovitost liší. A to v oblastech čerpání hypotečního úvěru, tak i hodnoty zástavy . V případě hypotéky na stavbu totiž čerpáte půjčku dílčím způsobem. Tedy po částech společně s tím jak postupuje stavba. Zde je viditelný rozdíl oproti hypotéce na nemovitost, kde čerpáte celý úvěr najednou.

Co slouží jako zástava

Problém u hypotéky na stavbu může nastat se zástavou. Vydání hypotéčního úvěru je totiž vždy podmíněno ručením nemovitostí, a pokud před žádostí o úvěr nevlastníte pozemek, zbývají vám na výběr už další dvě možnosti.

V prvé řadě můžete zastavit jinou nemovitost . Pokud nějakou vlastníte. V druhém případě můžete, podobně jako u nákupu družstevního bytu, využít předhypotečního úvěru. Na něj se totiž povinnost zástavy nemovitosti nevztahuje. Za předhypoteční úvěr koupíte nejprve pozemek nebo stavbu, a jakmile již vlastníte nemovitost, čerpáte klasickou hypotéku.

Před žádostí si připravte

Hypotéka na stavbu je také náročnější na administrativu, než hypotéka na koupi nemovitosti, kde si vystačíte s kupní smlouvou, potvrzením o příjmech a doklady k nemovitosti. Pokud čerpáte hypotéku na stavbu, připravte si také navíc stavební povolení, smlouvy o díla s jednotlivými dodavateli a také časový plán stavby.