Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Jak získat hypotéku

Získat hypotéku není snadná věc. Úvěr ve výši několika milionů korun nelze vyřešit během pár minut. Proto jsme si pro vás připravili pár tipů, které vám se získáním hypotéky pomohou a připraví vás na nejrůznější situace. Budete tak vědět, co vás čeká, na co se připravit a na co nezapomenout.

1. Udělejte si představu o hypotečním trhu

Zjistěte si, jak se pohybují průměrné úrokové sazby, parametry hypoték i jak se vyvíjí ceny nemovitostí. Do toho zahrňte své příjmy a výdaje. Na základě zjištěných informací si předběžně porovnejte aktuální nabídku hypoték. Použít můžete například online kalkulačku hypotéky, která vám značně uspoří čas. Stačí vložit pár údajů (např. výši hypotéky, délku splácení, kupní cenu nemovitosti a další) a předběžné informace budete mít k dispozici okamžitě. Dozvíte se, jakou hypotéku a za jakých podmínek si můžete dovolit.

2. Našetřete si

Banky velice nerady poskytují 100% hypotéky. Většina bank je vůbec nenabízí. Proto je důležité mít vlastní úspory. Nejčastěji se výše hypotéky pohybuje mezi 70 a 80 % hodnoty kupované nemovitosti. Myslete na to, že budete potřebovat 15 % a více z kupní ceny našetřeno. Žádáte-li o hypotéku ve výši 2 500 000 korun, potřebovat budete alespoň 375 000 Kč.

3. Najděte si odborníka

Pokud se nepohybujte ve světě realit, těžko budete hypotékám rozumět na 100 %. Lépe uděláte, když si najdete svého hypotečního specialistu, který vám dokáže správně poradit. Posoudí vaši finanční situaci a navrhne nejvhodnější řešení. Budete-li potřebovat poradit s jakýmkoliv problémem ohledně hypotéky, bude vždy k dispozici.

4. Dejte do pořádku své příjmy

Máte několik kreditních karet, půjčky a další výdaje? Pak ani vysoké příjmy vám nemusí zaručit, že na hypotéku dosáhnete. Stabilní příjmy jsou pro banku důležité stejně jako bonita neboli schopnost splácet. Banka při zpracování žádosti pohlíží nejen na příjmy, ale také na pravidelné výdaje. Nejlépe uděláte, když se zbavíte všech dluhů a závazků a své příjmy tak učiníte co nejpřehlednějšími.

5. Připravte si podklady

S vybavováním hypotéky je spojená nutná administrativa. Banka bude požadovat hodně dokumentů. Uděláte nejlépe, když se začnete pomalu připravovat a dokumenty shromažďovat co nejdříve. Banky zpravidla požadují:

  • Potvrzení příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (OSVČ)
  • Ocenění zastavované nemovitosti
  • Výpis z katastru o zanesení zástavního práva
  • Nabývací titul k nemovitosti
  • Snímek z katastrální mapy
  • Pojistná smlouva k nemovitosti
  • Dohoda nebo rozhodnutí soudu formou notářského zápisu
Porovnání hypotečních úvěrů