Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Hypotéky v roce 2020

Poslední uplynulé roky přinesly nejen růst cen nemovitostí, ale také zdražení hypoték. Poslední vývoj na finančním trhu však naznačuje, že v roce 2020 hypotéky zdražovat nebudou. Finanční odborníci nepředpokládají, že by se ČNB chystala v příštím roce zvyšovat úrokové sazby. Naopak je dokonce možné, že mírně zlevní.

Úrok by se u hypoték měl pohybovat okolo 2,5 %

Ještě před létem 2019 přitom banky hovořily o úplně jiném vývoji a potenciální zájemce o hypotéku téměř strašily negativistickými řečmi o rostoucích úrokových sazbách až ke 3 % na konci roku 2019. Stejný názor Česká národní banka zastávala ještě na konci září 2019. Na hrozby ČNB nedošlo a úrokové sazby se drží na úrovni 2,5 %. Podle odborníků by takové měly zůstat po celý příští rok 2020 a pravděpodobně i v následujícím roce 2021.

ČNB neplánuje zvýšení úrokových sazeb u hypoték

Důvod stagnace úrokových sazeb u hypoték pro rok 2020 je očividný. Oproti předchozím dvěma letům se hypoteční trh propadl téměř o 20 %. Banky poskytující hypotéky tak nemají prostor, aby úrokové sazby mohly zvyšovat. Banky naopak potvrzují, že sazby měnit nebudou, ale počítají spíše s jejich mírným poklesem. V roce 2020 by úroková sazba mohla pohybovat na horní hranici 2,5 %. Česká národní banka zvýšila úrokové sazby naposledy v květnu 2019 a to na aktuální 2 %.

Hypoteční trh se propadá

Za posledních sedm měsíců se hypoteční trh propadl o více než 25,5 miliardy korun v rámci meziročního srovnání. Celkový objem sjednaných hypoték byl srpnu o 1 miliardu nižší než o měsíc dříve. Oproti předchozímu roku činí rozdíl dokonce 4,5 miliardy korun. Objemy sjednaných hypoték byly v letošním roce 2019 nejhorší od roku 2015. 

Podle finančních odborníků se tato zhoršená situace po obzvláště silných ročnících 2017 a 2018 dala očekávat. Za hlavní důvody propadu hypotečního trhu označuje vedle vysokých cen nemovitostí především zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, za kterým stojí Česká národní banka.

Porovnání hypotečních úvěrů