Předhypoteční úvěr
Podmínkou pro získání každého hypotečního úvěru je uložení zástavního práva na nemovitost. Banka tímto způsobem minimalizuje riziko a díky tomu jsou hypoteční úvěry nejlevnější půjčky na trhu. V některých případech ovšem ručit nemovitostí nemůžete. Jak tedy na to?
Nejčastěji se s případem, když nemůžete ručit, setkáte při koupi družstevního bytu. Družstevní byt vám totiž po právní stránce nepatří, a tudíž na něj banka nemůže uvalit zástavní právo. Řešení existuje několik, nejčastěji se nicméně setkáte s předhypotečním úvěrem.
Předhypoteční úvěr je nezajištěný úvěr na bydlení. Jeho doba splatnosti může být jeden rok. Po tuto dobu klient splácí pouze úroky a jistinu splatí na konci doby splatnosti, kdy získá klasický hypoteční úvěr. Rok kdy splácíte předhypoteční úvěr, slouží k přepsání nemovitosti do osobního vlastnictví. Jakmile tak učiníte, již můžete čerpat tradiční hypotéku.
Příklady kdy lze využít předhypotečního úvěru:
- Výstavba rodinného domu
- Koupě bytu v privatizaci
- Koupě družstevního bytu
- koupě domů nebo bytů v rámci developerských projektů
- Nákup nemovitosti v dražbě
Parametry předhypotečního úvěru se budou, stejně jako u hypoték, lišit podle poskytovatele. Nejčastěji se předhypoteční úvěry poskytují na 12 nebo 24 měsíců. Celková dlužná částka přitom může dosáhnout až na 5 000 000 Kč.