Hypotéka a daň z nabytí nemovitosti od 1. 11. 2016
Ne každému utkvěla v paměti poměrně důležitá informace, která se týká financování nemovitosti. Od dne 1. listopadu 2016 přešla povinnost uhradit daň z nabytí nemovitosti z prodávajícího na kupujícího. Ta činí 4 procenta z ceny nemovitosti. Lze daň zahrnout do hypotéky?
Zatímco prodávající se radovali, kupující tuto zprávu s radostí rozhodně nepřijali. Pro ně tato změna znamená o dost více peněz za vysněný byt či dům, konkrétně o 4 procenta. A to není málo. Převedení daně z nabytí nemovitosti na kupující totiž rozhodně neznamenalo, že by prodávající o stejnou částku snížili prodejní cenu. Právě naopak.
Kde sehnat peníze na daň z nabytí nemovitosti?
Změna pro kupující zpočátku představovala velký problém. Banky totiž hypotéky poskytovaly pouze na nemovitost bez daně. Kupující tedy museli sehnat až stovky tisíc korun na uhrazení daně někde jinde. Pokud neměli dostat vlastních prostředků, nejčastějším řešením byl další úvěr.
Možnosti, jak získat peníze na uhrazení daně z nabytí nemovitosti:
- úvěr ze stavebního spoření
- spotřebitelský úvěr
- kontokorent
- kreditní karta
- nebankovní půjčka
Naštěstí se banky nové situaci přizpůsobily a kupujícím nabídly nové řešení. Daň z nemovitost lze z určitých podmínek zahrnout do hypotečního úvěru. Samozřejmě platí, že každá banka má své vlastní podmínky, a ty se mohou značně lišit. Navíc Česká národní banka snahy o zmírnění podmínek pro získání hypotéky bojkotuje a naopak usiluje o jejich další zpřísnění. Co platí dnes, zítra už platit nemusí.
Hypotéky i na daň? Jde to. Někdy
Pokud banky poskytují hypotéku na celou částku včetně daně z nabytí nemovitosti, pak obvykle požadují, aby byla zahrnuta v pořizovací ceně a byla tedy popsána v kupní smlouvě. Zástavní hodnota musí být samozřejmě dostatečná a objem celkové výše poskytnuté půjčky nesmí přesáhnout hranici LTV, která aktuálně může činit maximálně 90 %.