Hypotéka na družstevní byt
Financování koupě družstevního bytu může být, pokud nemáte vlastní peníze, docela oříšek. Vzhledem k tomu, že vlastníkem bytu je bytové družstvo. Družstevní byt tak nelze dát u hypotečního úvěru do zástavy. Řešení ovšem existuje.
Největším lákadlem družstevních bytů je nízká cena. Některé z nich mohou být až o pětinu nižší než byty v osobním vlastnictví. Na druhou stranu je zde problémovější otázka financování takového bytu. Konkrétně je těžké na něj získat hypotéku Jelikož se jedná pouze o převod práv, povinností a podílu v bytovém družstvu. Nelze na družstevní byt uvalit zástavní právo a čerpat regulérní hypoteční úvěr.
Nejjednodušším řešením je případ, kdy máte naspořenou celou částku potřebnou ke koupi bytu. Taková situace ovšem nemusí nastat. Nicméně i pak máte na výběr hned z několika možností.
1. Zastavení jiné nemovitosti
Přestože se nejčastěji u hypotečních úvěrů zastavuje financovaná nemovitost. Není to povinností. Jako krytí úvěru na bydlení můžete použít prakticky jakoukoliv nemovitost ve vašem vlastnictví. Musíte si pouze pohlídat, aby hodnota družstevního bytu příliš nepřevyšovala hodnotu zastavené nemovitosti.
2. Pozdější převod do osobního vlastnictví
Pokud již předem víte, že je možné a budete převádět byt do osobního vlastnictví, můžete klidně zažádat o hypotéku. V takových případech se to nejčastěji řeší pomocí předhypotečního úvěru. Ten slouží k překlenutí doby, než získáte byt do vlastnictví a může na něj být uvaleno zástavní právo. Časový limit pro převod bytu bývá nejčastěji jeden rok. Taková je totiž splatnost předhypotečního úvěru.
Získat byt od družstva do vlastnictví ovšem může velmi náročné a v někdy i zcela nereálné. V takovém případě vám už zbývá jen využít některého nebo kombinací spotřebitelských účelových úvěrů na bydlení. Ty totiž nemají povinnost vkládat zástavní právo na nemovitost. Alternativa se spotřebními úvěry je nicméně zdaleka nejdražší, a proto ji doporučujeme volit jako poslední možnost.