Hypotéka – největší změny pro rok 2019
Hypotéka bývá ve většině případů jedinou dostupnou možností, jak si pořídit vlastní bydlení. Jenomže ceny nemovitostí rostou a získat hypotéku je stále náročnější. Uvažujete o hypotéce letos? Seznamte se se všemi změnami, které přinesl rok 2018.
Před pár lety byla situace mnohem příznivější. Ceny nemovitostí byly řádově o stovky tisíc levnější, úrokové sazby u hypoték se pohybovaly okolo 2 % a podmínky získání půjčky na bydlení byly až neuvěřitelně mírné.
Česká národní banka je proti levným hypotékám
To se nelíbilo České národní bance, která v levných hypotékách spatřuje možnou příčinu ekonomické krize v budoucnosti. Hypotéku si totiž brali i lidé na hraně svých příjmů. I při menší finanční krizi by se do platební neschopnosti mohli dostat tisíce rodin, což by mělo katastrofální důsledky nejen pro ně, ale i pro národní ekonomiku.
Česká národní banka se rozhodla zasáhnout a na zpřísnění podmínek pracuje poslední dva roky. Také v roce 2018 se jí podařilo prosadit několik velkých změn, které mnoha rodinám doslova odřízly cestu k vlastnímu bydlení.
Vlastní úspory nejméně ve výši 20 % z ceny nemovitosti
Že to ještě nedávno bylo 10 %? To je pravda, do října 2018 už to však neplatí. Česká národní banka omezila maximální výši hypotéky na 80 % LTV. To znamená, že zájemce o koupi nemovitosti musí mít připravených 20 %. Ideální jsou vlastní úspory. Kde na to vzít a nekrást? Chybějících 20 % lze ale dofinancovat například zástavou druhé nemovitosti nebo prostřednictvím jiného úvěru.
DTI a DSTI
Na pohled nevinné zkratky představují další překážku k cestě do vlastního bytu. Mít našetřeno 20 % LTV totiž nemusí vůbec stačit. DTI znamená, že výše všech dluhů žadatele o hypotéku nesmí být vyšší než devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. DSTI se zase týká maximální výše celkové měsíční splátky dluhů, která nesmí překročit 45 % čistého měsíčního příjmu. Stačí splácet nějaký další spotřebitelský úvěr nebo auto na leasing a na hypotéku si budete muset chvilku počkat.