Nebankovní hypotéka bez registru
Hypotéka sama o sobě je velmi náročný typ úvěru. Poskytuje vysoké částky ve výši několika set tisíc až miliónů korun a relativně nízké úrokové sazby. Získat hypotéku však není nijak snadné, protože poskytovatelé při tak vysokých částek kladou velký důraz na platební morálku klienta. Negativní zápis v registru bývá jasnou stopkou.
Registr dlužníků. O co jde?
Předtím, než poskytovatel odsouhlasí žádost o hypotéku, chce vědět, s kým má tu čest. Respektive chce mít jistotu, že žadatel je schopen hypotéku dlouhodobě splácet. Proto před schválením či zamítnutím žádosti probíhá poměrně složitý proces ověření bonity neboli platební morálky. Kromě posuzování příjmu a výdajů významnou roli hrají právě registry dlužníků.
Tyto registry shromažďují informace o všech vzniklých pohledávkách. A to jak v pozitivním, tak i negativním smyslu. Pokud dlužník své dluhy řádně splácí, poskytovatel úvěrů se to dozví, a bude to brát jako plus. Pokud však dlužník své dluhy platí pozdě nebo dokonce vůbec, hypotéku s největší pravděpodobností nedostane.
Hypotéky bez registru
Není všem dnům konec, dalo by se říct. Této “díry na trhu” se rázně uchopily některé nebankovní společnosti. Jak je o nich známo, úvěry nabízí i těm, kteří u banky nemají nejmenší šanci. V jejich nabídkách tak není problém narazit na typy hypotéky, u nichž registr dlužníků nehraje žádnou roli.
Zájemce o hypotéku s aktivním zápisem v registru tak přece jen má nějakou šanci získat hypotéku. Měl by si však velice dobře uvědomit, že nebankovní hypotéka bez registru bude výrazně dražší a celkové nevýhodnější. Pokud je pro tento typ hypotéky pevně rozhodnutý, měl by se vždy důkladně seznámit se všemi podmínkami.
U nebankovních hypoték existuje velké riziko, že nabídka obsahuje nevýhodné až značně neférové podmínky. Nejedná se pouze o úrokovou sazbu, ale také o nejrůznější poplatky a zejména sankční podmínky. Právy ty se nejčastěji stávají příčinou velkých finančních problémů, pokud dlužník nedokáže půjčku splácet zavčasu.