Podnikatelská hypotéka
Život není fér. Své o tom vědí podnikatelé. Ačkoliv jsou jejich příjmy dostatečné, banka jim na a ne schválit žádost o hypotéku. Reálné zisky a daňové přiznání jsou dvě různé věci. Zatímco bankovní účet jásá, daňové přiznání říká, že taková sláva to zase není. A pro banku bývá zásadní právě daňové přiznání.
Většina podnikajících osob (OSVČ) přiznává daně paušálem. Pozitivní na tom je, že s tím má méně práce a zaplatí méně na daních. Banka však při hodnocení bonity žadatele o hypotéku bere v potaz daňové přiznání s uvedením čistého příjmu. Jeho příjmy na papíře jsou však obvykle nižší než ty reálné. A banka zavelí STOP.
Problém mívají i začínající podnikatelé, kteří zase nemají jak příjem doložit. Tedy mohou poskytnout údaje z bankovního účtu a vystavených faktur. Ale to většina bank nepovažuje za relevantní. Výjimkou jsou banky, jimž stačí doložení obratu z činnosti podnikatele. Ve většině případu však banka opět zavelí STOP.
Hypotéky bez příjmu nebo drahé nebankovní hypotéky
Pokud se banky zaseknou a podnikateli hypotéku zamítnou, zbývá mu pár řešení. Může si počkat a nové daňové přiznání vypracovat tak, aby splnil požadavky banky. To však znamená výrazně vyšší daně a měsíční zálohy po celý rok.
Nebo si může najít takovou banku, která nabízí alternativní přístup k posuzování příjmů. Některé banky vypočítávají příjem z obratu uvedeného v doloženém daňovém přiznání. Další možnosti jsou nestandardní hypoteční nabídky. Patří sem hypotéky bez prokazování příjmů, u nichž si poskytovatel vystačí s čestným prohlášení. Tyto hypotéky však bývají méně výhodné a jsou samozřejmě dražší.
Nechte si poradit od odborníka
Pro tyto případy se vyplatí najít si s předstihem hypotečního odborníka, který vám navrhne nejlepší možné řešení. Díky správné radě se zbavíte starostí a ušetříte peníze. Tato varianta je vždy lepší, než se pokoušet upravit si příjem a dostat do finančních problémů, protože budete platit drahou hypotéku a vysoké daně a zálohy.