Výpočet hypotéky podle příjmu
Zatímco vy stále bydlíte v pronájmu nebo u rodičů, většina vašich známých už dávno bydlí ve svém. Možná nastal správný čas popřemýšlet nad koupí vlastního bytu, ve kterém byste si konečně cítili opravdu doma. Že nemáte dostatek financí. To nemá nikdo. Naštěstí je tu speciální půjčka na bydlení – hypotéka.
Sen o vlastním bytě je nejkrásnější tehdy, když se jej podaří zrealizovat. Na začátku je však lepší stát hodně při zemi a hypotéku důkladně zvážit ze všech stran i úhlů. Přece jenom se jedná o závazek na desítky let. Je tedy dobré vědět předem, zda a v jaké výši si hypotéku můžete dovolit tak, aby vás splácení nepřivedlo na mizinu.
Hlavní roli při získání hypotéky hraje příjem
To je samozřejmě logické. Čím větší příjem máte, tím spíše hypotéku obdržíte. Není to ale vše. Nejprve si tedy udělejte podrobný přehled ve svých příjmech a výdajích. Sepište všechny příjmy (pravidelný plat, zisk z pronájmu, apod.) a výdaje (pronájem, půjčky, leasing, kreditní karty, kontokorent, výživné, jídlo, ošacení, zábava atd.).
Zbude vám částka, kterou byste mohli použít právě na splácení hypotéky. Tuto částku vynásobte počtem let a získáte přibližnou výši hypotéky. Samozřejmě je to velice orientační propočet, ale pro velmi hrubou představu to stačí. Mezi klíčové faktory také patří to, zda jste ženatí/vdané, máte děti a kolik, zda o hypotéku žádáte sámi nebo s partnerem či partnerkou. Žádat o hypotéku ve dvou je vždy výhodnější.
Bez úspor není hypotéka, bez hypotéky není byt
Čím dříve nad hypotékou začnete uvažovat tím lépe. Abyste si ji mohli dovolit, měli byste mít našetřenou alespoň 10 %, spíše ale více. Na základě doporučení České národní banky totiž banky poskytují hypotéky v maximální výši 90 % LTV. Navíc je tu také daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z hodnoty nemovitosti. Není to jednoduché, a kdo chcete bydlet ve vlastním, musí na toto všechno mít.