Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Jak podat výpověď povinného ručení

Výpověď povinného ručení musí být podána v souladu s pojistnými podmínkami, s nimiž pojištěný souhlasil při podpisu pojistné smlouvy. Zároveň musí mít nějakou formu, kterou pojišťovna bude akceptovat. Zpravidla by měla mít písemnou podobu. A co by měla obsahovat?

Každá pojišťovna má své vlastní pojistné podmínky, přičemž jsou si všechny velice podobné. Nejinak je tomu i u povinného ručení. Nejčastějším důvodem ukončení povinného ručení je změna pojistitele. V takovém případě lze pojistnou smlouvu ukončit pouze ke dní výročí a to tak, že pojišťovně zašlete písemnou výpověď nejpozději 6 týdnů před tímto datem.

Mezi další důvody ukončení povinného určení patří:

  • Změna vlastníka z důvodu prodeje vozidla
  • Vyřazení vozidla z registru (např. z důvodu havárie)
  • Odcizení vozidla
  • Nesouhlas se změnou ceny pojištění
  • Zrušení do 2 měsíců od sjednání pojištění

Poštou nebo osobně?

Kromě toho, že by měla být výpověď písemná, měla by rovněž obsahovat povinné údaje. Ve výpovědi by mělo být jasné, kdo výpověď podává, k jakému dni a o jakou smlouvu se jedná. Standardně výpověď povinného ručení obsahuje adresu pojišťovny, místo a datum odeslání, číslo pojistné smlouvy, jméno a příjmení pojištěného včetně adresy a samozřejmě podpis. Výpověď lze doručit poštou i osobně. V obou případech nezapomeňte na potvrzení o doručení nebo o převzetí.
Srovnejte si povinné ručení