Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení a připojištění auta proti krádeži

Každý rok jsou ukradeny tisíce aut, které zmizí neznámo kde. Některá se vyvezou a prodají v cizí zemi, jiná se rozeberou na náhradní díly. Chránit vůz před krádeží lze různými způsoby, žádný z nich však nenabízí 100 % ochranu. Před finančními následky krádeže vás ochrání pouze správné pojištění.

Není to tak dlouho, co proti riziku krádeže existovalo pouze jediné pojištění a to havarijní pojištění. Havko chránilo a samozřejmě stále chrání vůz před finančními následky škod, které vzniknou vlastním zaviněním (dopravní nehoda), přičiněním neznámého viníka (zloděj, vandal, jiný motorista například při parkování apod.), v důsledku srážky se zvěří či živelné události (požár, povodeň, pád stromu apod.). 

Pojištění proti krádeži jako součást POV

Havarijní pojištění je dobrý smysluplný pojistný produkt. Není ale levný a zejména majitelé starších aut jej nechtějí z logických důvodů platit. Proč by platili tisíce ročně za pojištění, když má vůz hodnotu pouze pár desítek tisíc korun. Pojišťovny přišly s řešením v podobě zvýšení rozsahu zákonného povinného ručení. Dobře sestavené povinné ručení může slušně nahradit i havarijní pojištění za méně peněz.

Samozřejmě je třeba přemýšlet rozumně. Připojištění stále zůstává připojištěním a ne vždy nahradí plnohodnotné havarijní pojištění se vším všudy. Samostatné havarijní pojištění je vhodnější pro nové či novější vozy a drahé automobily. Připojištění proti krádeži, případně proti dalším rizikům typickým pro HAV, se hodí pro starší ojeté vozy s nižší hodnotou. 

Připojištění auta proti krádeži – jak vybrat

I krádež auta v hodnotě 50 000 korun může původnímu vlastníkovi hodně ublížit, nemá-li peníze na nový vůz. V takovém případě je rozumné zvážit vhodné připojištění. U starších vozidel je ideálním řešením připojištění proti krádeži v rámci povinného ručení, jehož cena se pohybuje už od pár set korun za celý rok. Výše pojistného se odvíjí od hodnoty vozidla (tj. pojistná částka). 

Připojištění auta proti krádeži zatím není automatickou součástí nabídek a zatím jej nabízí část pojišťoven. Problém může být s pojištěním levnějšího vozidla. Pojišťovny jsou méně ochotné pojišťovat vozy v hodnotě pár desítek tisíc korun. Stanovení správné pojistné částky je přitom velmi důležité. To, že si vůz pojistíte na 300 000 korun neznamená, že je v případě krádeže dostanete. Pojišťovna vám nakonec vyplatí hodnotu vozu v době krádeže a ta může být výrazně nižší.

V momentě, kdy řešíte rozšíření povinného ručení, zvažte i další nabízená připojištění. V rámci povinného ručení už lze pojistit tak živelné události, střet se zvěří či vandalismus. Mezi klasická připojištění patří připojištění skel, připojištění zavazadel, úrazové pojištění řidiče i celé posádky, připojištění nadstandardních asistenčních služeb.