Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Výpočet povinného ručení

Povinné ručení stojí peníze. A ne zrovna málo. O tom, kolik za něj zaplatíte, rozhodují pojišťovny. Povinné ručení stojí jinak u osobního vozidla, motocyklu či autobusu. V posledních letech ceny navíc neustále rostou. Největší vliv má na cenu druh vozidla, objem motoru, účel použití vozidla, bonus a další.

Druh vozidla

Jedním z hlavních kritérií určujících konečnou cenu pojistného, je druh vozidla. Na tom, zda si chcete pojistit motocykl, osobní vozidlo, nákladní vozidlo, přípojný vozík nebo traktor, opravdu záleží. Mezi jednotlivými druhy vozidel existují velké rozdíly mezi velikostí a váhou vozidla. Čím větší vozidlo je, tím větší nehodu a škodu může způsobit. Proto je povinné ručení nejdražší v případě autobusu či kamionů.

Objem motoru

Toto kritérium má smysl při pojištění motocyklů a osobních vozidel. Většina pojišťoven má stanovené různé ceny pro různě “silná” vozidla. Nejčastěji pojišťovny preferují a tedy cenově zvýhodňují vozidla s nízkým obsahem válců.

Bonus versus malus

Jste dobrý řidič? Už jste způsobili nějakou nehodu nebo celý dosavadní života jezdíte bez zaviněné nehody na triku? Každý den se na českých silnicích udávají stovky méně či více závažných nehod. K bezpečné jízdě se proto pojišťovny snaží řidiče motivovat tím, že jim za jízdu bez nehod udělují bonus v podobě levnějšího povinného ručení. Naopak rizikoví řidiči dostávají “trestné” body (malus) a pojištění mají výrazně dražší.

Účel vozidla

Pokud používáte vozidla k soukromým účelům zaplatíte méně. Hůře na tom bude vozidlo určená k “práci”. Na mysli tím máme vozidla taxislužeb, záchranné služby a další. Tato vozidla jsou na silnicích denně a pohybují se ve velkém provozu. Nehoda jim tedy hrozí častěji, a tak si za povinné ručení připlatí jednoduše proto, že patří k více rizikovým klientům.

Na ceně povinného ručení se podílí také další faktory, jako je věk a trvalé bydliště pojištěného, stáří vozidla či výkon vozidla. Každá pojišťovna počítá povinné ručení různě. Některé pojišťovny například znevýhodňují mladé řidiče, jelikož nejsou dostatečně “vyježdění”. Pro pojištěného je však primárně důležitá cena a rozsah a kvalita pojištění.

Srovnejte si povinné ručení