Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení 2019

Cena povinného ručení stoupá a v roce 2019 tomu nebude jinak. Pojišťovny nárůst cen považují za správné, protože náklady na škody neustále rostou. U některých segmentů dokonce vyplacené částky převyšují přijaté pojistné. Na druhou stranu zdražení nepocítí všichni motoristé stejně.

Určování výše pojistného u povinného ručení prošlo vývojem. Kdysi cenu určovalo auto, jeho typ a objem motoru. Později si přidali další parametry jako trvalá adresa či věk pojištěného. Významnou roli hraje průběh pojištění a množství způsobených škod. K běžným parametrům se dnes přidávají různá preventivní opatření. 

Co to říká? Že naprosto rozdílné nabídky na povinné ručení mohou dostat muži ve stejném věku a ze stejného města. Zdražení povinného ručení v roce 2019 však nejvíce čeká ty, kteří mají na triku více pojistných událostí.

Zdražení povinného ručení podporuje ČKP i ČAP

S rozhodnutím pojišťoven o zvýšení pojistného souhlasí i agentury Česká kancelář pojistitelů a Česká asociace pojistitelů. Potvrzují, že oblast zákonného odpovědnostního pojištění vozidel se dlouhodobě nachází ve ztrátě. V roce 2017 bylo na pojistném vybráno 15,8 miliard korun, ale na škodách bylo vyplaceno 17,65 miliard korun. Největší ztráty přináší pojištění nákladních vozidel. 

Relativní nízké ceny za povinné ručení už nelze udržet déle. Pojišťovny však přistupují ke zdražování zodpovědně. Jelikož za nárůstem stojí škody, zdražení se nejvíce dotkne rizikových řidičů a častých viníků dopravních nehod. Bezproblémoví řidiči příští rok zaplatí v průměru o 200 korun více, rizikový několikanásobně více.

Připlatí si rizikové skupiny a viníci nehod

Více za povinné ručení zaplatí motoristé, kteří bourají více. Tak trochu nevinně na tom jsou i rizikové skupiny řidičů. To platí pro mladé řidiče do 20 let a starší řidiče na 65 let. Z pohledu statistik totiž způsobují více nehod než zkušení řidiči ve věku kolem 30 až 40 let. Do výsledné ceny povinného ručení však mluví i další parametry. Mezi ty nejnovější patří například počet najetých kilometrů za celý rok a data, které pojišťovny získají z telematických systému monitorujících styl jízdy.