Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Pojištění vozidel je vcelku slušná skupina několika typů pojištění, do které zasahuje dokonce i zákon. Základními typy jsou právě povinné ručení a havarijní pojištění, přičemž jedno je dané zákonem, druhé nikoliv, a obě pojištění se vztahuje na různé škody. Jak to tedy je, a proč si lidé tato dvě pojištění stále pletou?

Povinné ručení nařizuje zákon

Silniční provoz je hustý a jeho účastníkům každý den hrozí riziko vzniku škody. Za tímto účelem vzniklo povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla za škody způsobené dalším osobám na jejich majetku, zdraví či životě. Díky tomuto pojištění jsou poškození odškodnění včas a odpovídající sumou. Viník přitom nezaplatí “ze svého” ani korunu, jelikož má pojištění, a škodu jím způsobenou uhradí pojišťovna.

Povinné ručení je dané zákonem a je tedy povinné pro všechny vlastníky vozidel. Detailně je upraveno příslušným zákonem č. 168/1999 Sb. 

Havarijní pojištění je dobrovolné

Vedle povinného ručení existuje havarijní pojištění, které je dobrovolné. Z tohoto pojištění jsou hrazené škody, které si na vozidle způsobil sám pojištěný nebo je viník neznámý či jinak nepostihnutelný. Patří sem škody způsobené střetem se zvěří nebo při živelné události. Součástí havarijního pojištění jsou také škody vzniklé v souvislosti s krádeží nebo vandalismem. Jednoduše řečeno, havarijní pojištění hradí škody, které nehradí povinné ručení. Vyplatí se tedy mít sjednané oba typy pojištění.

Doplňková pojištění

Vedle povinného ručení a havarijního pojištění navíc existují doplňková pojištění, kterými si lze pojistnou ochranu zvýšit a rozšířit. Patří sem například:

  • Pojištění skel
  • Pojištění úrazu
  • Pojištění zavazadel
  • Pojištění pořizovací ceny (tzv. GAP)
  • Rozšířené asistenční služby a další
Srovnejte si povinné ručení