Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení 2015

Ceny povinného ručení porostou i v roce 2015. Podle vyjádření některých pojišťoven řidiči od 1. ledna zaplatí více až o několik stovek více. Důvodem jsou změny v novém občanském zákoníky a projednávání zrušení garančního fondu.

Povinné ručení zdražovalo již v roce 2014 a ani vyhlídky pro další rok nejsou zrovna růžové. Většina poskytovatelů povinného ručení si bude účtovat více. Některé pojišťovny se již o vyšších cenách vyjádřily nyní. Zdražovat plánují o 10 % až 20 %. Ročně si tak motoristé připlatí o dvě až tři stovky více.

Na vině budou, stejně jako v roce 2014, změny v legislativě. Poslanci společně s parlamentním hospodářským výborem totiž plánují od nového roku zrušit povinné příspěvky do garančního fondu. Do něj od roku 2009 přispívali nepojištění řidiči a sloužil také pro částečné vyplácení kompenzace škody způsobené nepojištěnými řidiči.

Nejvíce si pohorší rizikoví řidiči

Do fondu také přispívali všichni poskytovatelé povinného ručení. Ti jsou přesvědčení, že zrušení poplatků do garančního fondu se negativně odrazí na poctivých řidičích, kteří jsou řádně pojištěni. Dá se očekávat, že na změnu ceny pojistného nejvíce doplatí rizikoví řidiči, kteří jsou díky častým nehodám penalizování systémem bonus/malus.

Na ceně pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se odrazí také změna v občanském zákoníku, která novelizuje způsob výpočtu odškodnění při nehodě. Vyplacení pojistné události díky tomu přijde pojišťovnu na mnohem víc peněz než doposud. Což také zaplatí především pojištěnci.

Najděte si levnější povinné ručení

Navýšení pojistného nemusí být zákonitě špatná věc. Když už nic jiného dává vám to možnost odstoupit od nevýhodné smlouvy a sjednat si levnější povinné ručení. Podle zákona máte totiž do jednoho měsíce od oznámení o zvýšení pojistného právo odstoupit od smlouvy.

Nové povinné ručení najdete přes online porovnání povinného ručení, kde vám najdeme nejlevnější povinné ručení. Pojištění také můžete v případě zájmu objednat přes online formulář, což vám ušetří alespoň cestu na pobočku.

Porovnání povinného ručení