Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení automobilu

V oblasti pojištění rozlišujeme povinné a dobrovolné typy pojištění. Dobrovolná pojištění si můžeme a nemusíme sjednat. Jedná se například o cestovní, úrazové či životní pojištění. Povinná pojištění jsou naproti tomu daná zákonem a jsou povinná vždy pro určitou skupinu lidí. Nejznámějším typem je povinné ručení.

Povinné ručení spadá do oblasti pojištění vozidel. Jedná se o odpovědnostní pojištění, z něhož jsou hrazeny veškeré škody, které majitel vozidla způsobí při jeho provozu na majetku, zdraví či životě dalším osobám (např. při parkování, při dopravní nehodě, apod.). Pozor však na škody, které si na vozidle způsobí způsobí vlastník sám nebo je viník neznámý. Na tyto případy se vztahuje havarijní pojištění.

Povinné ručení s výhodami

Konkurence mezi pojišťovnami je pro motoristy výhodná. Pojišťovny nabízí různé ceny a ke standardní nabídce přidávají další a další výhody. Dnes si tak motoristé mohou k povinnému ručení navíc připojistit také riziko střetu se zvěří, živelných události i krádeže, které jsou jinak součástí drahého havarijního pojištění.

Za nesjednané povinné ručení hrozí pokuta

Ačkoliv je povinné ručení nařízené zákonem, přesto se najdou lidé, kteří jej nemají. Své vozidlo však veřejně provozují. Těmto osobám hrozí postih v podobě finanční pokuty do výše až 40 000 korun a nenávratného vyřazení z registru vozidel. Garanční příspěvek účtovaný za každý nepojištěný den byl definitivně zrušen ke dni 15.1. 2015.

Srovnejte si povinné ručení