Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení a havarijní pojištění pro SUV

SUV je velmi oblíbený druh vozidel. Ačkoliv se jedná o sportovní užitkový vůz, nejčastěji jej používají maminky s dětmi. SUV je totiž vysoce bezpečný vůz, který posádku uvnitř chrání, jak nejlépe umí. Manželé jej možná svým manželkám kupují i proto, aby si měli o víkendu s čím vyrazit do terénu.

Na druhou stranu může být SUV považováno za vůz, u něhož hrozí větší riziko nehody. Ne kvůli maminkám, které v nich jezdí na nákupy a vozí děti do školy, na kroužky a domů, ale kvůli jejich používání a hrátkám v terénu. Kupodivu pojišťovny na SUV neuplatňují odlišné sazby. Majitelé SUV aut tak zaplatí stejné pojištění jako v případě klasického osobního, případně užitkového vozu. Přesto je třeba brát v úvahu odlišnosti a přizpůsobit tomu pojištění.

Volte vyšší pojistné limity a nízkou spoluúčast

Pokud své SUV hodláte využívat v terénu, je třeba počítat s menšími škodami. Uražená zrcátka, poškozený lak, odřené plechy apod. To a mnohem více vám při hrátkách v terénu hrozí. Pojišťovna však škody posuzuje jednotlivě. Havarijní pojištění nefunguje tak, že po určité době nahlásíte více drobných škod najednou a pojišťovna z ní udělá jednu. Kdepak. Každá škoda je brána jako samostatná a vy budete muset zaplatit spoluúčast znovu a znovu. Proto je vhodné si zaplatit za havarijní pojištění víc a nemít spoluúčast vůbec žádnou.

Vyšší pojistné limity mějte i z jiného důvodu. SUV jsou větší a robustnější auta, která způsobí více škody než tradiční osobní vůz. Kromě toho, že náhradní díly a oprava bude vždy dražší, bude-li vina na vaší straně, je lepší mít jistotu, že pojišťovna zaplatí veškerou způsobenou škodu na majetku, zdraví a životě jiných osob. 

Pozor na hrátky v terénu, pojišťovna může odmítnout platit

Nebo alespoň sníží pojistné plnění. Pojišťovny každou pojistnou událost řeší individuálně, a pokud uznají za vhodné, pojistné plnění s úsměvem pokrátí. Jedním z důvodů je nepřizpůsobení jízdy terénu a dalším podmínkám (např. povětrnostním). Pokud tedy své SUV berete do terénu, abyste se vyřádili, očekávejte nesouhlas ze strany pojišťovny. Samozřejmě záleží na tom, jak máte pojistku postavenou. 

V tomto směru nabízí zajímavé havarijní pojištění pojišťovna Allianz. Její havarijní pojištění platí v celé Evropě a zahrnuje také škody, k nimž dojde na silnici i v terénu. Kupodivu zde nenajdete výjimky týkající se jízdy v těžších podmínkách apod. Samozřejmě platí, že ke škodě nikdy nesmí dojít úmyslně. Najíždět do stromu a zkoušet, co vaše nová SUV kára umí, se rozhodně nevyplácí.

Samostatnou kapitolu představují vášniví offrouďáci, kteří si svůj vůz raději opravují sami na vlastní náklady. Jejich auta mají totiž spoustu zlepšováků, které sundají pouze tehdy, když nastane čas na provedení STK. Jinak pomoc pojišťovny nepotřebují a upřímně by jim asi nebyla vůbec poskytnuta.