Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení 2020

Povinné ručení se mění jako každý pojistný produkt. Zatímco před lety se povinné ručení vztahovalo čistě na škody způsobené provozem motorového vozidla na majetku, zdraví či životě třetích osob, moderní povinné ručení nabízí celou řadu možností.

Povinné ručení 

Povinné ručení patří mezi zákonná pojištění. To znamená, že toto pojištění musí mít uzavřené vlastníci motorových vozidel provozovaných na veřejných komunikacích. Bez platného pojištění se vystavují riziku finanční pokuty až trestního stíhání v případě způsobení závažné škody. 

Povinné ručení je odpovědnostní pojištění a vztahuje se na škody, které zaviní vlastník pojištěného vozidle na majektu, zdraví či životě dalších účastníků silničního provozu. Poškozeným osobám pojišťovna vyplatí způsobenou škodu až do výše sjednaného pojistného limitu. 

Možnosti povinného ručení v roce 2020

Už dávno se povinné ručení nevztahuje pouze na škody způsobené dalším účastníkům silničního provozu. Povinné ručení lze rozšířit prostřednictvím volitelných připojištění tak, že dokáže nahradit základní havarijní pojištění. Tuto možnost využívají především majitelé starších vozidel, kterým by se samostatné havarijní pojištění zbytečně prodražilo.

Na konci roku 2019 některé pojišťovny přišly s novinkou v podobě připojištění škod způsobených projetím díry (výtluku) na silnici. K takovým škodám dochází na českých silnicích často a pojišťovny je odmítaly vyplatit. V roce 2020 si toto riziko mohou zájemci pojistit u vybraných pojišťoven.

Cena povinného ručení 2020

Pojistné u povinného ručení dlouhodobě narůstá a platí to i pro příští rok. Cenu povinného ručení dále ovlivňuje adres, věk, zkušenosti i místo registrace motorového vozidla. Zdražování pojišťovny odůvodňuji tím, že vybrané celkové pojistné stále nepokrývá náklady na vyřízení všech způsobených pojistných škod. 

Ceny za povinné ručení však nenarůstají plošně a někteří řidiči nemusí rozdíl vůbec zaznamenat. Naopak některé skupiny řidičů si za povinné ručení v novém roce opět připlatí. Nejvíce za povinné ručení zaplatí mladí muži, kteří jsou všeobecně považováni za nejrizikovější skupinu řidičů.