Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení na čtyřkolku

Placení pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla se nevyhnou ani majitelé čtyřkolek nebo tříkolek. Pokud je stroj pojízdný a schopný provozu na pozemní komunikaci, musíte na něj podle zákona uzavřít povinné ručení.

Přestože je čtyřkolka používána především na jízdu v terénu a na silnici mezi auta se dostane málokdy, je nutné na ni mít uzavřeno povinné ručení. V opačném případě, vám totiž hrozí stejné sankce, jako když nemáte pojištění vozidlo. Taková nepojištěná čtyřkolka se může dost prodražit. A neznalost předpisů již tradičně neomlouvá.

Zákon tady v zásadě rozlišuje čtyřkolky a podobná vozidla na homologovanénehomologované. Homologovaná čtyřkolka je taková, které je technicky způsobilá podle českých norem. Tu lze pojistit bez problémů. U nehomologovaných vozidel je před pojištěním nutné zažádat na registru vozidel výjimku.

Jak pojistit čtyřkolku

Připravte si:

  • Velký technický průkaz od čtyřkolky
  • Občanský průkaz

Množství informací, které bude pojišťovna vyžadovat, se liší podle jednotlivých pojištění. Některým pojistitelům stačí pouze technická data o stroji. Jiné pojišťovny budou navíc potřebovat i informace o řidiči, jako například kraj, ve kterém bydlí apod.

Povinné ručení na čtyřkolku sjednáte stejně jako pojištění na ostatní vozidla. Můžete navštívit pobočku nejbližší pojišťovny a tam zaplatit pojištění. Nebo můžete povinné ručení porovnat online a vybrat to nejlevnější.